Wojciech Prażmowski

Wojciech Prażmowski urodził się w 1949 w Częstochowie W latach 1972-74 studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie gdzie uzyskał dyplom w 1974. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a wcześniej także Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Na początku swojej kariery wykonywał zlecenia dla Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Częstochowie, które przekraczały zakres zwykłej inwentaryzacji. Gorący zwolennik tradycyjnych technik fotograficznych, z dużym dystansem odnoszący się do fotografii cyfrowej.

Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Od samego początku chętnie stosował zabieg fotomontażu, a także interwencje w obraz pozytywowy, co miało swą polską tradycję w doświadczeniach z kręgu piktorializmu, a także z eksperymentów grupy "Zero 61". W II połowie lat 90. rozpoczął kolejny etap swej twórczości polegający na tworzeniu foto-obiektów, które mogły być prezentowane jako samoistne dzieła sztuki lub być wykorzystane do wykonania "fotografii inscenizowanej". W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii Hommage a... poświęconej wybitnym twórcom XX wieku, których osobiście ceni i których idee chciałby kultywować. W końcu lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999) opowiadająca we wszechstronny sposób o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe Bardzo martwe natury o fowistycznym i nowoczesnym rozumieniu koloru, a od początku XXI wieku stosuje połączenie fotografii barwnej z koncepcją dokumentu fotograficznego (wystawa Zarzecze), co świadczy o tym, że artysta poszukuje nowych znaczeń nie tylko w formule "fotografii inscenizowanej", ale i w dokumencie. Kluczem w fotografii Wojciecha Prażmowskiego jest czas. W większości realizacji artysta odnosi się do problemu przemijania, nieuchwytności wspomnień, przeszłości.

Uczestniczył w przeszło 300 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Czas zapamiętany. Mała Galeria 1977-2006  (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007);  Lumo Triennia of Photography (Jyväskylä, Finlandia 1994, 2004); Miejsca i duch miejsc (Paryż, Francja 2004); Photosynkyria (Saloniki, Grecja 2002); 1st Ars Baltica Triennale (Schleswig Holstein, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallinn, Odense, Warszawa, Poznań, Paryż 1996, 1998); Vigovisions( Vigo, Hiszpania 1996, 1998);  Europe, Europe 100 Years of Avantgarde in Central and Eastern Europe  (Bonn, Niemcy 1994); L’Ange Brise, Mission Photographique Transmanche (CRP Douchy, Francja 1994). Album Rodzinny z Polski (Fotofest, Houston 1992).

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art  w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art. w Tokio, Alvar AAlto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Lauders Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich.

Wojciech Prażmowski był jednym z ośmiu fotografów który w 2005 roku wziął udział w realizacji filmu dokumentalnego pt. "Kalendarz Polski" w którym opowiada o jasnogórskim sanktuarium z otaczającymi je licznymi straganami oferującymi kiczowate pamiątki i dewocjonalia w których dostrzega wyraz polskiej wiary i mentalności. Kicz to dla Prażmowskiego także kwintesencja naszych nieco przaśnych aspiracji i ambicji, pospolitych wyobrażeń o pięknie, nie ograniczających się oczywiście do sfery religii.

Powstało również kilka innych filmów dokumentalnych o twórczości Wojciecha Prażmowskiego "Portret wewnętrzny", którego reżyserem był Łukasz Wylężałek, film zrealizowany w 1994 roku dla TVP 2. Film dokumentalny "Mastars and Tidend" w reżyserii Birgittw Wegelius, dla  fińskiej telewizji TV1 w 1997 roku, film dokumentalny "Wojciech Prażmowski entretien avec Pierre Devin", w reżyserii Bruno Trompier,  w 1997 roku oraz obraz "Czasami wydaje mi się”, który zrealizował Janusz M. Tylman w 2002 roku. W 2019 roku, powstał film dokumentalny "Wojciech Prażmowski. Śląska Fotografia Artystyczna" w ramach cyklu prezentującego śląskich artystów fotografików, zrealizowany przez Wojciecha Kukuczkę. W 2022 roku, powstał film "Pod drzewem" poświęcony twórczości artysty, który został zrealizował Paweł Dusza. Premiera filmu miała miejsce podczas wernisażu retrospektywnej wystawy Wojciecha Prażmowskiego "Sny ze srebra" w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu w listopadzie 2022 roku.

Wojciech Prażmowski został odznaczony w 2009 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2013 roku nagrodę ZAiKS-u w dziedzinie sztuk wizualnych oraz ponownie w 2019 roku nagrodę specjalną "100-lecia ZAiKS-u". Artysta uzyskał stopień doktora habilitowanego i jest profesorem w dziedzinie sztuk filmowych. Do 2020 roku, prowadził zajęcia z fotografii w PWSFTviT w Łodzi oraz na wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, Warszawskiej Szkole Fotografii a także innych szkołach prywatnych.

W 1994 roku Centre Régional de la Photographie - Douchy les Mines we Francji wydało album autorski Wojciecha Prażmowskiego pt. "L'ange brisé". W 2001 roku ukazał się album fotografii artysty pt. "Biało-czerwono-czarna" wydany przez wydawnictwo Muzeum Częstochowskie. Książka zawiera 200 fotografii, poprzedzonych esejem Elżbiety Łubowicz. W 2000 roku ukazał się kieszonkowy album fotografii "Wojciech Prazmowski" który został wydany w ramach kolekcji "Do Trinque", tworzonej przez przez Centro de Estudos Fotográficos w galicyjskim Vigo. W 2002 roku ukazał się album "Prażmowski. Fotografie" zawierający ponad sto zdjęć z lat 1987-1997 z esejem Marka Zielińskiego który został wydany przez WAiF. W 2009 roku ukazał się album "Jaśnienie" z tekstami Dariusza Bugalskiego inspirowanymi zdjęciami Wojciecha Prażmowskiego - wydany ramach festiwalu Sztuki ArtFest w Tarnowie. W 2010 roku ukazał się album "Ogrody polskie. Varia śląskie. Dom - droga istnienia" wydany przez Miejską Galeria Sztuki w Częstochowie. W 2011 roku ukazał się album "Miłosz. Tutejszy" wydany przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie. W książce znalazła się również rozmowa Wojciecha Prażmowskiego z Małgorzatą Maliborską na temat realizacji projektu. W 2018 roku, ukazała się dwuczęściowa książka pt. "Dziennik Jurajski" która zawierała osobisty dziennik ze wspomnieniami i fotografiami artysty, oraz druga część pomyślana jako notes z fotografiami artysty. W 2019 roku dzięki wydawnictwu Muzeum w Gliwicach ukazał się album pt. "Wojciech Prażmowski. Portret wewnętrzny". Książka zawiera obszerny wywiad z Anką Sielską oraz archiwalia które pochodzą ze zbiorów rodzinnych artysty. W 2021 roku ukazał się album "Południe" w którym znalazły się zdjęcia wykonane w technice nieostrości które powstały w Wenecji w 1986 roku, Vigo  w 2000 roku i na Rodos w 2006 roku. Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jędrzejewskiego, i nigdy nie były prezentowane wcześniej w całości. W 2022 roku ukazała się duża monografia artysty "Sny ze srebra" wydana dzięki Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris przy okazji wystawy Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Fotografie Wojciecha Prażmowskiego były wielokrotnie publikowane w wydawnictwach zbiorowych np. katalogu "Rodzina szczecińska" z 1980 roku, w katalogu "Salon zaproszonych" z 1984 roku, katalogu "Fotografia" z 1987 roku, katalogu "Aspects de la Photographie Polonaise", katalogu wystawy "Polish Perceptions. Ten Contemporary Photographers 1977-88", w książce Alfreda Ligockiego "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej ZPAF" z 1988 roku, książce Krzysztofa Jureckiego "Fotografia polska lat 80-tych" z 1989 roku, katalogu "Nowe przestrzenie fotografii", książce pod redakcją Wiesława Prażucha "150 lat fotografii polskiej" z 1991 roku, katalogu wystawy "Fotografia '97" oraz "Into the magic. Seventeen Polish Contemporary Photographers" z 1997 roku, w opracowaniu Jerzego Lewczyńskiego "Antologia Fotografii Polskiej" z 1999 roku, "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" i w katalogu "2 Biennale Fotografii" w Poznaniu z 2000 roku, katalogu który opracował Krzysztof Cichosz "Person/Zeit/Raum - Fotografie aus Polen" i książce "Wokół dekady Fotografia Polska lat 90" z 2002 roku, w książce Adama Soboty "Konceptualność Fotografii", w katalogu "Galeria Fotografii i Nowych Mediów" z 2004 roku, w książce "W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej" Hanny Marii Gizy i albumie "Polish Photography in 20th Century", w opracowaniu "Fotografowie 1946-2006. Słownik Biograficzny Fotografów Polskich", katalogu zbiorowej wystawy "100 Years of Polish Photography the Collection of Muzeum Sztuki in Lodz / XX Wiek w Fotografii Polskiej z Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi" w The Shoto Museum of Art in Tokyo and Niigata City Art Museum w Japonii w 2006 roku, w opracowaniu Adama Soboty "Fotografia. Katalog zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu", w albumie "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia", katalogu wystawy "Czas zapamiętany. Mała Galeria 1977-2006" z 2007 roku, albumie "Czas Forum Fotografii. 25 lat Galerii FF" z 2008 roku, książce Adama Mazura "Historie fotografii w Polsce 1839-2009" z 2010 roku, w opracowaniu Adama Mazura "Decydujący Momemt" i jubileuszowym albumie "XX lat Galerii Fotografii B&B" z 2012 roku, książce "Tradycja i współczesność fotografii polskiej. Fotografia w realizacjach multimedialnych" z 2017 roku, w albumie "Śląska Fotografia Artystyczna" z 2019 roku, katalogu wystawy "Galeria Fotografii B&B. 30 lat 1992-2022" z 2022 roku, "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej" z 2023 roku oraz wielu innych albumach i fachowej prasie fotograficznej w wielu krajach.

Wybrane wystawy

  • 1988 r. - Pierwsza Światowa Wystawa Zdjęć Zepsutych, Mała Galeria, Warszawa
  • 1988 r. - V International Triennial of Photography, Museum of Art and History, Fribourg, Switzerland
  • 1988 r. - Aspects de la Photographie, Denain - France
  • 1988 r - Wojciech Prażmowski - Galeria BWA, Lublin
  • 1989 r. - Polish Perceptions, Ten Contemporary Photographers, Glasgow
  • 1990 r. - Aspects de la Photographie, Zagreb
  • 1990 r. - Aspects de la Photographie, Thessaloniki
  • 1990 r. - After Man Ray, Striped House Museum of Art, Tokyo
  • 1990 r. - Cent photographes L’Est Européen, Palais de Beaulieu, Lausanne
  • 1992 r. - A Family Album from Poland - Wojciech Prażmowski, Fotofest, Houston
  • 1992 r. - Wojciech Prazmowski - Galleri Image, Aarhus, Dania
  • 1993 r. - Collection I, Collection II, Collection IV, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 1993, 1996, 2001
  • 1994 r. - Wojciech Prażmowski, Past Imperfect 1987-1994, Lowinsky Gallery, New York, 1994
  • 1994 r. - Wojciech Prażmowski, Schneider Gallery, Chicago; Jackson Fine Art Gallery, Atlanta
  • 1994 r. - Europe, Europe - 100 Years of Avantgarde in Central and Eastern Europe, Bonn - Niemcy
  • 1994 r. - L’ Ange Brise, Wojciech Prażmowski, Mission Photographique Transmanche, CRP Douchy - Francja
  • 1995 r. - L‘école Supérieure d‘art, Cambrai - France
  • 1995 r. - LUMO’95, International Triennial of Photographic Art, Alvar Aalto Museo, Jyväskylä - Finlandia
  • 1996 r. - L‘école Supérieure d‘art, Du Mont Kunsthalle, Köln
  • 1996 r. - VII Fotobiennal, Vigo/Spain
  • 1996 - 1998 r. - 1st Ars Baltica Triennal, Schleswig-Holstein, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallin, Odense, Warszawa, Poznań, Paris
  • 1997 r. - Bardzo martwe natury - Mała Galeria, Warszawa
  • 1998 r. - Ciało, przestrzeń, wyobraźnia, Instytut Polski, Moskwa
  • 1998 r. - Blisko i daleko, Instytut Polski - Kijów - Ukraina
  • 1998 r. - Blisko i daleko, Instytut Polski - Mińsk - Białoruś
  • 1999 r. - 100 Fotografii - Galeria BWA, Wrocław
  • 1999 r. - Hermanowicz, Prażmowski - Blisko i daleko - Galeria Muzeum Sztuki Współczesnej, Mińsk, Białoruś
  • 2000 r. - Wojciech Prażmowski, Galerie Buschlinger, Wiesbaden - Niemcy
  • 2000 r. - Fotografien und Objekete. Wojciech Prażmowski. Polen - Ifa-Galerie - Institut für Auslandsbeziehungen, Berlin - Niemcy
  • 2000 r. - Biało-czerwono-czarna - Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa
  • 2000 r. - 100 fotografii - Galeria FF, Łódź
  • 2001 r - Wojciech Prażmowski, A Museum of Contemporary Photography, Chicago
  • 2001 r. - Biało-czerwono-czarna - Muzeum Częstochowskie, Częstochowa
  • 2001 r. - Photosynkeria, A vindication of Tlon, Thessaloniki - Grecja
  • 2002 r - 3 Biennale de Liege photographie et arts visuels, Liege - Belgia
  • 2003 r. - Bilder des Erinnerns und Verschwindens, ifa-Gallerie, Berlin - Niemcy
  • 2003 r. - Zarzecze - Mała Galeria, Warszawa
  • 2003 r. - Rekonstrukcje czasu - Galeria Szara, Cieszyn
  • 2003 r. - Rekonstrukcje czasu - Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wlkp.
  • 2004 r. - La Disparition, Photographies, De la communauté française de Belgique. De Pologne. Du Quebec, Quebec - Kanada
  • 2004 r. - Ofeito Fotografico, Museo de Arte Contemporanea de Vigo, Vigo - Hiszpania
  • 2004 r. - Lieux et Esprit des Lieux, Galerie Port Autonom, Paris - Francja
  • 2005 r. - Fotografia, Galeria Obok, Tychy
  • 2006 r. - Okolice Fotografii - Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Piła
  • 2009 r. - Biało Czerwono Czarna - Biblioteka Polska w Paryżu, Paryż - Francja
  • 2010 r. - Tarra - Małopolskie Centrum Kultury Sokół, Nowy Sącz
  • 2010 r. - Varia śląskie. Dom - droga istnienia. - Galeria Piętro Wyżej, Katowice
  • 2011 r. - Polskie ogrody - Galeria FF, Łódź
  • 2011 r. - Miłosz. Tutejszy - Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Warszawa
  • 2011 r. - Miłosz. Tutejszy - Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego, Wilno
  • 2011 r. - Miłosz. Tutejszy - Biblioteka Publiczna im. I. Simonaitytes, Kłajpeda
  • 2011 r. - Miłosz. Tutejszy - Centrum Wielokulturowe, Kiejdany
  • 2011 r. - Miłosz. Tutejszy - Centrum Sztuki Mościce, Tarnów
  • 2011 r. - Miłosz. Tutejszy - Galeria Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater", Częstochowa
  • 2012 r. - Cmentarze Polskie - Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeg
  • 2012 r. - Ogrody Polskie - Gary Bowman Art. Gallery, Lwów, Ukraina
  • 2014 r. - Fotografie dla Matsudy - Galeria Ney Gallery & Prints, Warszawa
  • 2015 r. - Miłosz. Tutejszy - Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival, Bydgoszcz
  • 2016 r. - Fotografie - Galeria TCK, Tarnów
  • 2016 r. - Miłosz. Tutejszy - Galeria ZPAF, Katowice
  • 2017 r. - Matsuda - Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok
  • 2019 r. - Portret wewnętrzny - Czytelnia Sztuki, Gliwice
  • 2022 r. - Sny ze srebra - Pałac Schoena, Sosnowiec
  • 2024 r. - Miłosz. Tutejszy - Zpafgallery, Kraków

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.