Typy kart pamięci

Karta pamięci , to nowoczesny nośnik danych cyfrowych który skutecznie zastępuje tradycyjny film negatywowy 35 mm. Zastosowanie kart pamięci w wielu urządzeniach elektronicznych np. PDA, telefonach GSM, odtwarzaczach mp3 oraz wszystkich typach aparatów cyfrowych, od prostych modeli kompaktowych do zaawansowanych lustrzanek, przyczyniło się do upowszechnienia tego nośnika danych.

Obecnie na rynku jest wiele różnych standardów kart pamięci, dlatego jaką kartę pamięci wybrać warto pomyśleć już na etapie wyboru cyfrowego aparatu fotograficznego. Różne aparaty wykorzystują różne standardy kart dostosowując je do konstrukcji aparatu.

Wybierając kartę pamięci warto zastanowić się, jaka pojemność będzie potrzebna oraz jaki typ karty jest konieczny. Następnie należy pomyśleć, kto jest producentem danej karty i ostatecznie wybrać najlepszego ponieważ tylko wysokiej klasy karta, od sprawdzonego producenta gwarantuje nam, że wspaniałe zdjęcia z wakacji czy wycieczki nie ulegną zniszczeniu.

Duża czy mała pojemność?

Profesjonaliści zalecają kupno kilku kart o średniej pojemności. Powód? Lepiej jest kupić np. 2 karty o pojemności 2 GB niż jedną o pojemności 4 GB. Oczywiście na karcie o tak dużej pojemności można zrobić więcej zdjęć, niż na karcie 2 GB ale kupując 2 karty o mniejszej pojemności zmniejszamy ryzyko, że w przypadku uszkodzenia karty utracimy wszystkie wykonane zdjęcia.

Oczywiście producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych kart o bardzo dużych pojemnościach. W przypadku zakupu karty do aparatu fotograficznego powinniśmy kierować się przede wszystkim rozsądkiem oraz faktycznymi potrzebami. Należy pamiętać również o tym, że karta pamięci ma, mino zaawansowanej technologii ograniczoną ilość cykli zapisu i odczytu zdjęć. Kupowanie więc karty o „olbrzymiej” pojemności, (co zdecydowanie wpływa na jej cenę) mija się z celem.

Jaka karta do mojego aparatu?

Obecnie na rynku dostępne są różnych typów. Przed zakupem karty należy zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu i upewnić się, że właśnie ta karta będzie pasowała do naszego kompaktu czy lustrzanki. 

CompactFlash - CF

Wybrany obraz

 

Karty pamięci typu CompactFlash, zaprezentowano po raz pierwszy w 1994. Była ona pierwszą kartą, w której zastosowano pamięć typu Flash EEPROM. Karty posiadają rozmiar 42.8 x 36.4 mm i grubość 3.3 mm (typ I) lub 5 mm (typ II). Zasilanie: napięcie 3.3 V (Typ I) i 5.0 V (typ II). Karty CF nadają się więc do stosowania jako dyski o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, niskim poborze prądu oraz małym wydzielaniu ciepła.

Secure Digital - SD

Wybrany obraz

Standard kart pamięci SD (ang. Secure Digital): został opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w roku 2000. Karty tego typu są niewielkich rozmiarów (24 x 32 x 2,1 mm) i ważą niewiele ponad 2 gramy. Karty SD posiadają na obudowie dodatkowo mały przełącznik zabezpieczający dane na karcie przed przypadkowym skasowaniem. Pojemności kart SD wahają się od 8 MB do 32 GB.

Standard SD stosowany jest powszechnie w urządzeniach:

  • aparaty cyfrowe
  • palmtopy - PDA
  • niektóre odbiorniki GPS 
  • niektóre telefony komórkowe

standardy kompatybilne z SD:

  • miniSD
  • microSD 
  • SDIO 
  • SDHC

Nowością na rynku są karty SD High Capacity (SDHC lub SD 2.0). Są to karty bazujące na specyfikacji 2.00, która dla kart SDHC definiuje system plików FAT32, co umożliwił zwiększenie pojemności kart SD od 4GB do 32GB i gwarantuje minimalną prędkość zapisu danych 6 MB/s (klasa specyfikacji 6). Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to 2 TB (2 terabajty = 2048 GB). Karty SDHC są kompatybilne jedynie z urządzeniami zgodnymi ze standardem SD 2.0 i oznaczone logo SDHC.

MultiMedia Card - MMC

Wybrany obraz

Karta pamięci typu MultiMedia Card (MMC) jest kartą typu Flash o wymiarach 24 x 32 x 1,4 mm, charakteryzującą się wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Karty MMC stosuje się w różnego następujących urządzeniach przenośnych, takich jak:

  • cyfrowe aparaty fotograficzne
  • telefony komórkowe 
  • przenośne odtwarzacze MP3 
  • palmtopy

Swoje wejście na rynek karta MMC świętowała w listopadzie 1997. Standard ten przedstawiła amerykańska firma SanDisk Corporation. W chwili premiery były to najmniejsze karty Flash na rynku. Ze względu na swoje rozmiary i wagę (poniżej 2 gramów) są najczęściej używane przez producentów telefonów komórkowych, kamer cyfrowych, cyfrowych aparatów fotograficznych, a także najmniejszych odtwarzaczy MP3.

Na rynku można dostać karty o rozmiarach między 16 MB, a 2 GB. Co powinno zaspokoić większość wymagań ich przyszłych użytkowników.

Memory Stick - MS

Wybrany obraz

 

Karta pamięci Memory Stick to kolejny standard, w której zastosowano pamięć Flash EEPROM, a opracowana została przez firmę Sony. Kartę stosuje się głównie w aparatach cyfrowych Sony, konsolach do gier Playstation i telefonach komórkowych marki Sony Ericsson oraz NEC.

Wersja Memory Stick Pro charakteryzuje się zwiększoną prędkością przesyłu danych oraz większą pojemnością.

Wersja Memory Stick Duo oraz Memory Stick Pro Duo to wersje kart pamięci, w których wielkość zredukowano o połowę.

SmartMedia - SM

Wybrany obraz

SmartMedia – to jeden ze starszych standardów kart pamięci, obecnie wyszedł już nie stosowany. Został wprowadzony na rynek w 1996 r. Moduły te wyglądem przypominają miniaturową dyskietkę. Karta Smart Media ma wymiary 45x37x0.76 mm, zasilana jest napięciem 3,3 i 5 V, wyposażona jest w 22 styki kontaktowe. Z powodu niskich pojemności kartę zastąpiono standardem xD.

xD-Picture Card - xD

Wybrany obraz

Karta pamięci xD - (ang. xD-Picture Card) to karta stosowana głównie w aparatach cyfrowych firm Olympus i Fujifilm. Skrót xD to w rozwinięciu: extreme Digital. Karty te pojawiły się po raz pierwszy na rynku w lipcu 2002 r.

Z kart pamięci xD korzystają cyfrowe aparaty fotograficzne Olympus oraz Fujifilm, a także cyfrowe dyktafony Olympus. Fujifilm wyprodukował też odtwarzacz MP3 używający tychże kart. Karta ma wymiary 20 mm × 25 mm × 1.78 mm (porównywalne ze znaczkiem pocztowym) i waży 2.8 g.

Karty xD: typ M i typ H

Karty typu M wykorzystują architekturę Multi Level Cell (MLC) dla zapewnienia możliwości produkcji kart o pojemnościach do 8 GB. W obecnej chwili są dostępne w pojemnościach od 256 MB do 2 GB, jednakże charakteryzuje je wolniejsza prędkość zapisu i odczytu od standardowych kart xD.

Karty typu H oferują teoretycznie trzykrotnie wyższej prędkości odczytu i zapisu od kart typu M, lecz obecnie są dostępne jedynie w pojemnościach 512 MB i 1GB. Są także kompatybilne z "efektami specjalnymi" dostępnymi w aparatach cyfrowych Olympus. Z powodu zmian w architekturze, nowsze modele typu M i H mogą być niekompatybilne wstecz z niektórymi starszymi aparatami oraz czytnikami kart.

{nomultithumb}

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.