Ryszard Horowitz

Ryszard Horowitz (ur. 5 maja 1939 w Krakowie) - polski fotografik i fotograf tworzący w Stanach Zjednoczonych; prekursor komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną pochodzenia żydowskiego był więziony w obozach koncentracyjnych. Jest jednym z najmłodszych ocalałych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Ukończył krakowskie Liceum Plastyczne. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1959 mieszka w Nowym Jorku w USA. W Stanach Zjednoczonych. Studiował w Pratt Institute. Jako wybitny student został przedstawiony Richardovi Avedonowi. W jego pracowni poznał Aleksieja Brodowicza, który miał największy wpływ na pokolenie fotografików New York School. Po skończeniu szkoły Hotowitz rozpoczął pracę w Grey Advertising na stanowisku dyrektora artystycznego. Od listopada 1967 ma własną agencję fotograficzną.

W 1969 powstały jego pierwsze prace, będące wynikiem eksperymentów z szerokokątnym obiektywem i fałszywą perspektywą. W latach 80 powstają prace przy użyciu komputerowego przetwarzania obrazów. W roku 1991 artysta otrzymał nagrodę APA American Advertising Photographers za zdjęcie Birds II. Zostało ono uhonorowane mianem Zdjęcia Roku w kategorii efektów Specjalnych. Wielkie uznanie przyniósł mu także słynny portret Jerzego Kosińskiego przekształcającego się w ptaka. Prace z lat 90 Allegory I, Metamorphosis, Peeling Ocean ukazują jego fascynację zjawiskami przekształcania się np. człowieka w ptaka, formy organicznej w ciecz. Jego celem jest osiągnięcie płynnego efektu przechodzenia jednego w drugie.

Charakterystyczny styl Horowitza wyraża się w iluzjonizmie komputerowych wizji, tworzonych przez realne przedmioty, które artysta łączy za pomocą komputera w fantastyczne, niekiedy paradoksalne zestawienia. Typowe dla fotografii Horowitza jest dynamiczne rozmieszczenie realistycznych elementów w rozległej powietrznej przestrzeni, rozbudowana strefa nieba oraz obecność żywiołu wody, pełnej zawirowań, najczęściej ukazanej w ruchu.

Ryszard Horowitz otrzymał wiele prestiżowych nagród, w 1991 roku Pierwszą Nagrodę APA oraz Pierwszą Nagrodę Kodak’s VIP Imaage Search‘91 w 1996 roku Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, w 2002 roku Złoty Medal Międzynarodowej Nagrody Gutenberga. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku.

W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, natomiast w 2012 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych, m.in.: w Pekinie, Szanghaju, Nowym Jorku, Warszawie, Santiago, Montrealu, Chicago, Mediolanie, Canes, Krakowie, Pradze i Genewie.

Strona domowa: Ryszard Horowitz

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.