Jaka torba fotograficzna?

Teraz coś co często schodzi na drugi plan a jest nie mniej ważne czyli o torbach fotograficznych. Decydując się na zakup torby fotograficznej, często wybieramy najtańszą z możliwych. Zapominając często o tym że torba ta ma ochronić wartościowy sprzęt fotograficzny, podczas upadku, ulewy czy kradzieży.  Niestety najczęściej po kilku miesiącach nieodpowiednia torba zaczyna przemakać czy rozchodzi się w szwach. Nadając się jedynie do wyrzucenia. Jak mądrze wybierać by nie popełniać takich błędów?

Trzeba na początek powiedzieć, że torba jest miejscem, gdzie będziemy przechowywać swój aparat. Często opłaca się kupić wręcz dwie torby, radykalnie różniące się właściwościami, niż jedną uniwersalną. Pamiętajmy o tym, że każda cyfrówka ma różne akcesoria i dodatki. Ładowarkę, kable, filtry czy czytnik kart lub dodatkowy akumulator, kilka kart pamięci. Wymienione akcesoria to tylko niewielka część tego co posiada każdy fotoamator. Do tego oczywiście dochodzą różne akcesoria w postaci lamp błyskowych, wymiennych obiektywów do lustrzanek, nasadek na obiektywy do kompaktów, pilot, telekonwerter, lista ta może być oczywiście znacznie dłuższa.

Dlatego dobrze wybrać torbę, w której zmieści się nasz cały zestaw fotograficzny, choćby miał służyć do przechowywania go bezpiecznie w domu. Minusem takiego rozwiązania jest to że torba mieszcząca cały sprzęt będzie duża i ciężka. Dlatego warto przemyśleć kupno drugiej mniejszej podręcznej torby którą będziemy brali w plener czy wycieczkę, zabierając jedynie potrzebną część sprzętu.          

Wybór naszej torby zacznijmy od oceny jakości wykonania. Ważne jest dokładnie wykonanie szwów oraz materiału, z którego wykonana jest torba, czy nie są źle uszyte, czy nie wystają z nich zbędne nitki co z reguły powoduje z czasem rozejście się szwów. Należy zwrócić dużą uwagę również na to, jakie zastosowano zamki błyskawiczne w torbie, czy jest on wystarczająco zabezpieczony przed rozerwaniem oraz czy nie uszkodzi (porysuje) nam sprzętu podczas otwierania i zamykania torby.

Oczywiście ważna jest gwarancja, jakiej udzielaja producent na swoje wyroby. Najlepsi, z nich oferują gwarancję dożywotnią na materiał i wykonanie. Jeśli rozejdzie się szew, pęknie jakaś zaczep lub coś odpadnie, producent naprawia nam to za darmo lub wymieni torbę na nową. Dlatego warto wiedzieć, czego można oczekiwać po torbie dobrego producenta.

Ważna cechą torby jest jej nieprzemakalność, dlatego z tyłu toreb znajdziemy często wąską kieszeń, która nadaje się do przechowywania dokumentów, instrukcji. Ponieważ jest sprzęt elektroniczny nie znosi wilgoci. Dlatego od dobrej torby należy wymagać by przed nią zabezpieczały. Pewnym rozwiązaniem jest zrobienie wierzchniej części torby z materiału powleczonego plastikiem. Torba wygląda wtedy mniej elegancko, ale za to nie nasiąka wodą. Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie estetycznego wyglądu i zapewnienie wodoszczelności jest pokrowiec na torbę, chroniący torbę przed deszczem. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, choć nie we wszystkich torbach jest stosowane.

Najlepszym rozwiązaniem problemu z wilgocią są torby wodoszczelne. Składają się z wielu warstw gumy zapinanych suwakami, jak stosuje sie w suchych kombinezonach nurków. Taka torba nie wpuści do środka ani kropli wody. Niestety torby tego typu są bardzo ciężkie i nieporęczne.

Torby, projektowane z myślą o przechowywaniu większej ilości sprzętu, mają wewnątrz ruchome przegródki, które ustawia można ustawiać dzięki zastosowanym rzepom przyszytym do ścianek. W tańszych rozwiązaniach są to tylko dwa wąskie paski rzepów, niestety z reguły słabo trzymają przegródki. W lepszych torbach rzepy przyczepione są ogromnymi płatami, tak że przegródka trzyma się niemal całą krawędzią i raz wstawiona przegroda nie zmienia swojego położenia.

Taką uniwersalną konstrukcje, można również zastosować na zewnątrz torby. Niektóre dostępne pokrowce na aparaty są tak skonstruowane, że przy pomocy rzepów można dopiąć dodatkowe kieszenie. Jest to przydatne, gdy np. mamy kilka obiektywów, ale nie zawsze wszystkie bierzemy ze sobą. Część, w której trzymamy aparat, można łatwo uzupełnić dodatkowymi futerałami, które przypinamy wtedy, gdy bierzemy znacznie więcej sprzętu.

Ergonomia torby powinna być jednym z kluczowych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować, podczas zakupu nowej torby. Jeśli wybieramy tylko mały pokrowiec na podręczna cyfrówkę, warto przyjrzeć się dokładnie, jak można go nosić. Oczywiście każdy powinien mieć pasek, który możemy zawiesić na szyi oraz możliwość przypięcia np. do paska od spodni. O Większość dobrych nowoczesnych dzisiaj spotykanych torb fotograficznych ma specjalną szlufkę, przez którą można przeciągnąć pasek, o tyle nie wszystkie pozwalają na jej założenie bez odpinania klamerki. Spotykane dzisiaj torby, mają tylko jedną klapę, ale dwa suwaki w różnych miejscach pozwalające sięgnąć po aparat zarówno odchylając klapkę, jak i otwierając prawie całą tylną ściankę torby.

W większych torbach nie stosuje sie tego wygodnego i szybkiego rozwiązania ponieważ sa zbyt ciężkie by można je przypinać bez obaw do spodni. Dlatego większe torby mają własne, szerokie pasy biodrowe albo pasy zakładane na ramię.

Torba z pasami biodrowymi jest szczególnie przydatna dla uprawiających wspinaczkę albo paralotniarstwo. Futerał można spokojnie zamocować albo dokładnie na plecach, by nie przeszkadzał we wspinaczce, albo zamocować na brzuchu, dzięki czemu w czasie lotu na paralotni będziemy mieli ułatwiony dostęp do aparatu fotograficznego.

Oczywiście nie trzeba nosić torby na pasku, większość fotografów wybiera tradycyjny sposób, nosząc sprzęt na ramieniu. Ważne jest, by pasek, na którym wisi torba, był odpowiednio wyprofilowany. Część spoczywająca na obojczyku powinna być miękka i podgumowana, by nie ześlizgiwała się z ramienia. Dobrze, jeśli ta część jest wygięta w łuk, dzięki czemu pasek lepiej się układa - obciążenie jest skierowane pionowo w dół, a pasek sam z siebie odchyla się na bok. Proste paski są łatwo ściągane na bok przez ciężar torby i noszenie przez kilka godzin jest prawdziwą udręką,

Torba noszona na ramieniu, powinna zapewniać łatwy dostęp do sprzętu fotograficznego. Absolutnym minimum jest wyposażenie jej w klamry pozwalające na szybkie odpięcie klapy i sięgnięcie do wnętrza. Gdy kupujemy taką torbę, sprawdźmy ile można przy niej zrobić tylko jedną ręką.

Należy również w tym miejscu wspomnieć o plecakach fotograficznych. Wydawałoby się, że to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o noszenie sprzętu. To prawda, niestety tylko pod warunkiem - że nie chcemy z tego sprzętu szybko korzystać. Plecak fotograficzny jest niezastąpiony, gdy udajemy się w jakiś odległy plener w górach. Natomiast to rozwiązanie absolutnie nie sprawdza się w czasie wycieczek po miastach - wyciągnięcie sprzętu z plecaka jest dość długim procesem. Dlatego plecak jest idealnym rozwiązaniem podczas dłuższych wyjazdów.        

Niektóre torby mają jeszcze jedną bardzo ważną cechę - w żaden sposób nie przypominają torby na sprzęt fotograficzny. Większość kupujących torbę czy futerał na aparat lub kamerę cyfrową chce pokazać wszystkim swój sprzęt. Niestety mało kto myśli, że elegancka, "profesjonalnie" wyglądająca torba rzuca sie bardzo "w oczy" stając się bardzo częstym łupem złodziei.

Pamiętajmy o tym wybierając torbę lub futerał na sprzęt fotograficzny by z wyglądu była jak najbardziej "neutralna" dzięki temu nie przyjdzie nikomu do głowy, że jest to torba fotograficzna kryjąca sprzęt za kilka tysięcy złotych. Dobrym rozwiązaniem są torby fotograficzne oraz plecaki produkowane przez firmy Fomei czy Tamrac .
  {nomultithumb}

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.