Hanna Maria Giza - W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej - książka

Książka "W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Marii Gizy" jest pisaną wersją 24 programów emitowanych na antenie 2 Programu Polskiego Radia, w których redaktorka Hanna Maria Giza rozmawiała ze znanymi polskimi fotografami. Książka wydana w 2005 roku przez wydawnictwo Rosikon Press.

Sama nigdy nie fotografowałam. Zawsze jednak przeczuwałam, wiedziałam właściwie, że kryje się w tym magia i niedostępny dla wtajemniczonych świat. Wejście w ten świat, przekroczenie bram między wieloma rzeczywistościami wymaga szczególnej inicjacji, do której można być dopuszczonym - lub nie. Decydują o tym magowie, których moc skupiona jest w prawdzie w aparacie fotograficznym, ale dopiero ich wrażliwość nadaje impuls tworzeniu. Wtedy powstają światy, które są, które były i te, które dopiero się przeczuwa

Hanna Maria Giza

Każdy z wywiadów jest inny, bo inna jest sfera zainteresowań rozmówców. Ryszard Kapuściński chce fotografować wszystko, co jest żywe i martwe, żeby po prostu zatrzymywać czas. Okres II wojny światowej dokumentował Stefan Bałuk. Życie i dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II, ale także bogactwo architektury i piękno zabytków m.in. Krakowa i Wilna utrwala Adam Bujak. Filozofem fotografii był Zbigniew Dłubak. Historię od zapomnienia ocala Stefan Figlarowicz. Przyrodę i dziwy naszego świata przybliża nam Tomasz Gudzowaty. Zakochany w Mazurach i zafascynowany nekropoliami jest Krzysztof Hejke. Mistrz technik komputerowych w fotografii to Ryszard Horowitz. Wnikliwym rejestratorem otaczającej rzeczywistości jest Witold Krassowski. Architekturę fotografuje Wojciech Kryński. Nierzeczywistą rzeczywistość pozwala nam zobaczyć Natalia Lach-Lachowicz. Niezauważalny warsztat w pracy fotografa ceni Zbigniew Łagocki. Życie piękne, ale czasem tragiczne i straszne możemy zobaczyć dzięki Krzysztofowi Millerowi. Najpiękniejsze i najprawdziwsze portrety tworzy Zofia Nasierowska. Naturalność w fotografii najbardziej sobie ceni Chris Niedenthal. Aparat fotograficzny ma zawsze w kieszeni Wojciech Plewiński. W magię fotografii wierzy Wojciech Prażmowski. Nie oddziela swojego istnienia od fotografii Tadeusz Rolke. Do obiektywizmu w fotografii dąży Janusz Rosikoń. Duszę w aparacie ma Tomasz Sikora. Aby jutro zrobić zdjęcie lepsze od dzisiejszego, marzy Czarek Sokołowski. Fotografią bawi się Andrzej Świetlik. Fotografuje to, co go porusza Tomasz Tomaszewski. Z fotografika stał się malarzem, ale potem wrócił do fotografii, nieżyjący już niestety, Zdzisław Beksiński.

W książce znalazły się wywiady z takimi fotografikami jak Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Niedenthal, Wojciech Plewiński, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski.

Każdą rozmowę ilustrują wybrane przez fotografów zdjęcia. Dodatkowym uzupełnieniem wywiadów są noty biograficzne i portrety fotografów.

W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Marii Gizy

  • Autorka: Hanna Maria Giza
  • Opracowanie graficzne: Michał Piekarski
  • Redakcja: Maria Wyszkowska, Małgorzata Romańska, Agnieszka Dębska
  • Wydawnictwo: Rosikon Press
  • Rok wydania: 2005
  • ISBN: 83-88848-20-8
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 254
  • Wymiary: 165x240 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Hanna Maria Giza ur. (1948 r.) dziennikarka Polskiego Radia (od 1989 roku), aktorka, autorka adaptacji radiowych i reżyser słuchowisk, między innymi programów: W obiektywie, Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego, Sezon na Dwójkę. Wyróżniona Małym Ikarem (1998), Wielkim Brzymem (2000) oraz Feniksem 2001 za promowanie literatury i kultury chrześcijańskiej. Jest autorką książki "Wywiady z mistrzami fotografii" (2011).

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.