Album "Czar starej fotografii z albumów rodzin z Zamojszczyzny" przedstawia archiwalne czarno-białe fotografie pochodzące z albumów rodzinnych, mieszkańców Zamościa i okolic, opisuje również ich niezwykłą i barwną historię. Album zwiera kilkaset fotografii, od XIX wieku do końca II wojny. Książka została wydana w 2010 roku, przez wydawnictwo Abacus.
Album ten jest wędrówką po Zamojszczyźnie. I to w czasach, gdy fotografia - nie tylko w Polsce, ale i na świecie - była w powijakach. A ponieważ ludzie mają naturę wędrowców i obieżyświatów, również i zdjęcia z tego albumu wędrowały po świecie, by w końcu znaleźć się w tych okolicach i trafić do mnie. Zbierałem je przez kilka lat, ciesząc się z rosnące] ich sterty. Wraz z tymi fotografiami w mojej głowie zaczęły tłoczyć się historie ludzi, bohaterów tych zdjęć, opowiadane przez potomków, kuzynów z pociotków. Opowieści te wysłuchiwał i spisywał mój redakcyjny kolega, dziennikarz "Kroniki Tygodnia", Robert Horbaczewski, któremu szczególnie dziękuję za wkład włożony w sklejanie często pozacieranych wspomnień nierozłącznych ze zdjęciami. Losy dawnych mieszkańców Zamościa i okolic opisywane w rubryce "Czar starej fotografii" tak bardzo frapowały czytelników, ze zaczęli przynosić własne zdjęcia rodzinne i opowiadać losy swoich przodków. Z tych opowieści powstała pierwsza część tego albumu, zawierająca zdjęcia zrobione do końca II wojny światowej. (...)
Czar starej fotografii z albumów rodzin z Zamojszczyzny
- Koncepcja albumu: Adam Gąsianowski
- Tekst: Robert Horbaczewski
- Wstęp: Andrzej Kędziora
- Korekta: Iwona Pieczykolan
- Skład i opracowanie graficzne: Jan Molas
- Projekt okładki: Jan Molas
- Wydawca: Abacus
- ISBN: 978-83-61882-52-7
- Rok wydania: 2010
- Ilość stron: 256
- Wymiary: 302x218 mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Adam Gąsianowski - fotograf z tytułem czeladnika, założyciel i właściciel Muzeum Starej Fotografii w Zamościu, organizator licznych wystaw. Laureat nagród: Prezydenta Zamościa - za wkład w rozwój kultury (2012), "Animator Kultury Zamościa" (2017). Współautor "Czar starej fotografii z albumów rodzin z Zamojszczyzny" (2018), "Czar starej fotografii w obiektywie Teofila Jaśkiewicza z Harasiuk" (2017) oraz "Skarb znaleziony na strychu" (2018).
Robert Horbaczewski - dziennikarz prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Laureat konkursów dziennikarskich w kategorii reportaż. Regionalista, autor cyklu książek poświęconych rodzinnym Tyszowcom: "W blasku świec" (2005), "Tu Szewce" (2009), "W cieniu kopuł" (2011). Współautor "Czar starej fotografii z albumów rodzin z Zamojszczyzny" (2018) oraz "Czar starej fotografii w obiektywie Teofila Jaśkiewicza z Harasiuk" (2017).