Andrzej Kramarz - Rzeczy - album fotografii Muzeum Etnograficzne w Krakowie 2008

Album "Rzeczy" zawierający fotografie Andrzeja Kramarza wykonane na targu pod halą przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie. Książka została wydana w 2008 roku, przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Nie zapominajmy wszakże, że nie oglądamy samych rzeczy, ale ich fotograficzne reprezentacje. Czym zatem są te fotografie rzeczy zwykłych? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Myślę, że tkwią one gdzieś w zawieszeniu pomiędzy prostym dokumentem, zapisem historycznym a realizmem symbolicznym. Nie widzę żadnego powodu, by kiedyś zdjęcia te nie mogły posłużyć jako swoiste źródło historyczne: są one przecież wyrazistym zapisem konkretnego momentu, kroniką tego, co usunięte, wyrzucone na margines, stanowią kolekcję portretów realności najniższej rangi. Ale z drugiej strony, w wielu z nich jest jakiś trudny do nazwania nadmiar, rodzaj poetyckiej nadwyżki. Wtedy dostrzegamy, że nie są to zdjęcia reportażowe, ale wyraźnie skomponowane, zaaranżowane. Oczywiście, pierwszym "kompozytorem" jest tu sama rzeczywistość, fotograf co najwyżej pomaga w ujawnieniu jej zakrytych aspektów. Niemniej, czujemy wyraźnie, że to, co pokazane bezpośrednio i wprost, odrywa się tu od swojej materialności i celuje w metaforyczny skrót i niedopowiedzenie. Na błękitnej folii leżą metalowe przedmioty, pośród nich zwracają uwagę ciasno poukładane stare klucze w dużej ilości. Przypatrując się im dłużej, przestajemy widzieć je w ich zwyczajowej, instrumentalnej funkcji, zaczynamy dostrzegać utworzony z nich, intrygujący ornament. Albo klucze do królestwa niebieskiego...

Dariusz Czaja

Na kilkudziesięciu stronach piętrzą się i kłębią rozmaite przedmioty: noże, widelce, talerze, podstawki, syfony, szklane figurki, zepsute zabawki, zegarki, koraliki, obrączki, pocztówki, żelazka – tysiące zdezelowanych, zniszczonych, nikomu już niepotrzebnych rzeczy wystawionych na sprzedaż lub raczej zdanych na łaskę kupujących. W obiektywie Andrzeja Kramarza, niespiesznego i uważnego obserwatora rzeczywistości, nie tylko uwodzą one swym dziwnym urokiem, ale także zapraszają, by odczytywać w nich i poprzez nie nowe sensy i znaczenia. Jak napisał we wstępie do książki Dariusz Czaja, "nie są to zdjęcia reportażowe, ale wyraźnie skomponowane, zaaranżowane. Oczywiście, pierwszym "kompozytorem" jest tu sama rzeczywistość, fotograf co najwyżej pomaga w ujawnieniu jej zakrytych aspektów. Niemniej, czujemy wyraźnie, że to, co pokazane bezpośrednio i wprost, odrywa się tu od swojej materialności i celuje w metaforyczny skrót i niedopowiedzenie.

Rzeczy / Things

  • Fotografie: Andrzej Kramarz
  • Koncepcja książki: Andrzej Kramarz, Witold Siemaszkiewicz
  • Tekst: Dariusz Czaja
  • Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
  • Tłumaczenie: John Beauchamp
  • Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
  • Rok wydania: 2008
  • ISBN: 978-83-61369-02-8
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 86
  • Wymiary: 200x250mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Andrzej Kramarz - fotograf dokumentalista, wykładowca, kurator, redaktor albumów fotograficznych. Ukończył Instytut Fotografii Kreatywnej w Opawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel fundacji Imago Mundi (2005). W latach 2007-2008 wicedyrektor Artystyczny Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W latach 2010-2013 brał udział w projekcie badawczym Photo Proxima realizowanym przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Muzeum Fratelli Alinari (Włochy), badając prywatne kolekcje fotografii rodzinnych. Uczył fotografii w Akademii Fotografii w Polsce i był wykładowcą gościnnym na Wydziale Etnografii i Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2010 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Uczył fotografii w Hawai'i Community Collage i Univewristy of Hawai'i w Hilo. Od 2019 roku pełni funkcję dyrektora galerii i kuratora w East Hawaii Cultural Center. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w Europie i USA.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.