Katalog wystawy fotografii Tomasza Tomaszewskiego "Cyganie inni ludzie tacy jak my" która była prezentowana we wrześniu 2001 roku, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
W roku 2000 no zlecenie "National Geogrophic" pracowałem nod materiałem fotograficznym dotyczącym życia i obyczajów Romów - Cyganów. Odwiedziłem dziesięć krajów gromadząc materiał, którego fragmenty prezentuję na tej wystawie. Moją intencją było opowiadanie językiem wizualnym historii narodu nie posiadającego własnego państwa, który rozproszony jest nieomal po całym świecie i w krajach osiedlenia tworzy barwne, oryginalne społeczności. O tradycji Romów, ich obyczajach i życiu codziennym wiemy niewiele, a ten brak wiedzy zastępują nam często negatywne stereotypy, zapragnąłem więc przedstawić historię, której przesłaniem byłaby potrzebo tolerancji wobec łych, którzy sq odmienni, co nie znaczy, ze gorsi. Początki historii Romów są ciągle niejasne. Porównanie języka przez nich używanego z dialektami hinduskimi pozwala wysnuć przypuszczenie, ze pochodzą oni z północno-zachodnich terenów Indii, które opuścili około dziewiątego wieku nasze ery. W kolejnych migracjach poprzez Iran oraz Azję Mniejszą Cyganie dotarli no Bałkany, gdzie w czternastym stuleciu stworzyli silną i liczną społeczność. Ocenia się, że w dzisiejszej Europie żyje około dwunastu, a na całym świecie szesnaście milionów Romów.
Przez wieki postrzegani byli oni jako obcy. Otoczeni atmosferę nieufności, a nawet pogardy, stanowili grupę izolowaną, ąyjącą na marginesie rozwijających się społeczeństw Europy, choć ich wkład w dziedzictwo kultury, szczególnie w muzykę, taniec i rękodzieło jest niezaprzeczalny Podróże, jakie odbyłem dokumentując życie współczesnych Cyganów, utwierdzają mnie w przekonaniu, ze niewiele się zmieniło. Wyglgda na to, ze nadal nie potrafimy być toleroncyini wobec tych, którzy żyją inaczej niż my. Wielomiesięczne studia nad tym zagadnieniem, jakie poprzedziły procę dokumentacyjną, pozwalają mi stwierdzić, ze w większości przypadków wiedzo o Romach pochodzi z materiałów prasowych, które siłq rzeczy skupiają się no tematach sensacyjnych, takich jak skrajna nędza, przestępstwa kryminalne czy łamanie praw człowieka. Obraz Romow jest więc niepełny, przeważnie wypaczony, o przez to ich odbior przez opinię publiczną dalece niesprawiedliwy. No wystawie prezentuję fotografie ukazujące życie Romów w różnych miejscach, od Indu, skad pochodzą, poprzez Europę, w ktorej jest ich najwięcej, aż po Stany Zjednoczone, gdzie w liberalnym, wieloetnicznym społeczeństwie dla wielu spośrod nich nadszedł kres włóczęgi. Wierząc, że projekt ten pozwala poznać i zrozumieć człowieka drugiemu człowiekowi, adresuję go do wszystkich, a szczególnie do młodych po to, oby patrząc na zdjęcia "Cyganów - innych ludzi takich jak my" silniej uzmysłowili sobie absurd ksenofobii i nietolerancji.
Tomasz Tomaszewski
Cyganie inni ludzie tacy jak my
- Fotografie, tekst: Tomasz Tomaszewski
- Redakcja: Iwona Makówka
- Projekt graficzny: Zygmunt Okrassa, Marek Okrassa
- Wydawca: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
- Rok wydania: 2001
- ISBN: 83-88210-26-2
- Ilość stron: 67
- Wymiary: 224x290mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Tomasz Tomaszewski (ur. 1953) - polski fotograf, wieloletni współpracownik międzynarodowej edycji magazynu "National Geographic" oraz główny konsultant jego polskiej edycji, autor wielu książek autorskich. Posiada stopień naukowy doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archive w Hamburgu oraz National Geographic Creative w Waszyngtonie. Uczy fotografii w ramach autorskiej akademii oraz warsztatów fotograficznych organizowanych w Polsce oraz zagranicą.
Podobne artykuły: