Arkadiusz Ławrywianiec - Żydzi śląscy - album fotografii - Thesaurus Silesiae - Skarb Śląski - WN Śląsk 2024

Książka fotograficzna "Żydzi śląscy" której autorem jest Arkadiusz Ławrywianiec, zdjęcia prezentują współczesną społeczność żydowską mieszkającą na Śląsku. Projekt dokumentalny został zrealizowany w latach 2010-2024. Książka została wydana w 2024 roku, przez Thesaurus Silesiae - Skarb Śląski oraz Śląsk Wydawnictwo Naukowe.

Zdjęcia zawarte w albumie stanowią dokumentalną opowieść o życiu codziennym społeczności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oddział w Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej. Prezentowany cykl zdjęć jest rozwinięciem tematu żydowskiego przedstawionego w projekcie pod tytlem Chasydzi w Lelowie. (...)

Fotografie powstawały od 2010 roku w trakcie przygotowań oraz samych świąt żydowskich takich, jak Szabat, Sukot, Chanuka, Purim, ale również podczas obrzędu obrzezania, wykupienia pierworodnego syna, a także dokumentowały życie codzienne, spotkania emerytów i rencistów, wykłady rabina w akademiku, spotkania z cyklu Żydo gotowanie.

Wielką przyjemnością była dla mnie możliwość odwiedzenia i fotografowania kilku osób w ich domach, wśród nich niestety nieżyjącego już Jana Ziderera z Bytomia. Gdy umawialiśmy się na wizytę zastrzegał, że nic typowo żydowskiego u niego nie zobaczę, ale podczas jednej z wizyt zauważyłem na stole otwartą księgę Tory. Ziderer przeczytał parę wersów, a następnie z wielkim szacunkiem ucałował księgę. Nic bardziej żydowskiego nie było mi potrzebne w tym domu. (...)

Arkadiusz Ławrywianiec

Powstały album jest pewnego rodzaju niezwykłą opowieścią zapisem "malowanym światłem", o tym, kim są dzisiejszy współcześni Żydzi, co znaczy być dziś Żydem w Polsce. Pokazuje żydowską tradycję, która jest rdzeniem żydowskiego doświadczenia odziedziczonego po przodkach, jak i tych, którzy odkryli swoją żydowskość oraz żydowską codzienność. Zamieszczone zdjęcia pokazują, że historia uczyniła z Żydów obywateli świata, którzy w diasporze budują swoją wspólnotę. (...)

Dariusz Walerjański

Żydzi śląscy. Śląsk / Zagłębie

  • Fotografie: Arkadiusz Ławrywianiec
  • Teksty: Arkadiusz Ławrywianiec, Dariusz Walerjański
  • Opracowanie graficzne: Marek J. Piwko
  • Redakcja: Katarzyna Dziubała
  • Wydawca: Thesaurus Silesiae - Skarb Śląski / Śląsk Wydawnictwo Naukowe
  • ISBN: 978-83-68208-03-0 / 978-83-8183-210-6
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 216
  • Wymiary: 247x268mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Arkadiusz Ławrywianiec jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w "Dzienniku Zachodnim" jako fotoreporter. Od 2016 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Od 2009 do 2022 roku uczył w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF, od 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, w 2011 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych "OKO Ostrava – Katowice – Opava" oraz cyklu wystaw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF "Świadomość kadru". Prowadzi cykl spotkań "Porozmawiajmy o…" w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w latach 2020, 2021 i 2022 przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 r. jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. W 2023 uhonorowany został Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajemnice pracowni, Kiduszin Nisuin oraz Żydzi śląscy. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.