Katalog "Małe formy krajobrazowe" wydany przy okazji wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego, która miała miejsce w Galerii BWA w Kielcach, we wrześniu 1984 roku.
Różnorodność form krajobrazu wywołuje chęć ich rozpoznania i zbadania w celu stworzenia fotograficznej rekonstrukcji przestrzeni. Spośród różnych sposobów uporządkowania elementów krajobrazu poza nazwaniem ich kształtów, nasuwa się potrzeba określenia ich hierarchii ważności, a co za tym idzie, ustalenia wzajemnych proporcji wymiarów bezwzględnych i stosunków względnych wymiarów jednostek budujących przestrzeń fizyczną powierzchni ziemi. Próba praktycznego rozpracowania problemu nie daje wystarczających odpowiedzi, również rozważania teoretyczne przynoszą wyniki niezadowalające. Nie można stworzyć jednoznacznej definicji wymiarów MFK.
Większe przestrzenie krajobrazu zbudowane są z małych form. Twierdzenie brzmi jak truizm, lecz praktyczne rozwinięcie tezy dostarcza nowych niewiadomych. W szczególności zaniepokojenie budzi relatywność skali wielkości. Oceniając krajobraz empirycznie można polegać na własnym wyczuciu odległości, wielkości i skali. Osąd taki jest obarczony błędami subiektywnymi i do takich samych błędnych wniosków prowadzi. Wobec braku obiektywnego miernika wielkości form terenowych w naturze można rozpatrywać je w odniesieniu do proporcji ciała ludzkiego.
Opisana sytuacja ulega dodatkowej komplikacji, gdy obraz form terenowych ulegnie przekształceniu zgodnie z prawami centralnej perspektywy liniowej na fotografii. Mała forma terenowa często odwzorowana zostaje w formie dużego przedmiotu, zajmującego poważny procent powierzchni zdjęcia, przez co staje się formą wielką na płaszczyźnie obrazu. (...)
Paweł Pierściński
Małe formy krajobrazowe
- Fotografie: Paweł Pierściński
- Tekst: Paweł Pierściński
- Układ graficzny: Marian Rumin
- Wydawca: Biuro Wystaw Artystycznych Kielce
- Rok wydania: 1984
- Ilość stron: 30
- Wymiary: 202x202mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Paweł Pierściński (1938-2017) fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, regionalista, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000) oraz "Kielecka Szkoła Krajobrazu" (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę "Gloria Artis" oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie. Największy zbiór fotografii Pawła Pierścińskiego, z których większość przekazał w darze, znajduje się w kolekcji fotografii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - jego rodzinnym mieście. W 2018 roku, miasto Kielce uhonorowało Artystę, odsłaniając jego popiersie z brązu w Alei Sław XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów.
Podobne artykuły: