Książka "O wojnach" to wspólny projekt zawierający przejmujące fotografie Krzysztofa Millera oraz opowiadania które napisał Andreas Rostek. Książka wydana przez wydawnictwo Edition.fotoTAPETA w 2009 roku.
Dla zdjęć i relacji o wojnie już dawno temu wynaleziono właściwą im „estetykę”, która jednak zakłamuje prawdziwy jej obraz. Nasza książka łącząc zdjęcia i opowiadania próbuje zmierzyć się z tym problemem i we właściwy sobie sposób świadczyć o niszczycielskiej sile i absurdalności wojny. Zarówno fotografie jak i teksty krążą wciąż wokół tego samego jądra: wojna jest przemocą, a przemoc pociąga za sobą indywidualne cierpienia. I nic ponadto. Historie opowiadane tym tomie dzieją się w różnym miejscu i czasie: w średniowiecznej Florencji, Konstantynopolu, na Śląsku i w zagłębiu Ruhry. Zawsze krążą jednak wokół tego samego jądra… Fotografie Krzysztofa Millera z kolei to zdjęcia współczesnych wojen: w byłej Jugosławii, Iraku, Kongu, Afganistanie i Gruzji.
O wojnach
- Tytuł oryginału: Von Kriegen
- Tekst: Andreas Rostek
- Zdjęcia: Krzysztof Miller
- Projekt graficzny: Gisela Kirschberg
- Tłumaczenie: Agnieszka Grzybkowska, Krzysztof Zastawny
- Wydawnictwo: Edition.fotoTAPETA
- Rok wydania: 2009
- ISBN: 978-83-61072-05-8
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 176
- Wymiary: 170x220 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Krzysztof Miller (1962-2016) - fotoreporter. Wielokrotny mistrz Polski juniorów i seniorów w skokach do wody z trampoliny i wieży. Od 1986 autor zdjęć dla pism drugiego obiegu. Od 1989 roku był związany z "Gazetą Wyborczą". Tworzył przede wszystkim reportaże z wydarzeń. Podczas swoich reporterskich dyżurów bywał na wydarzeniach politycznych – wizytach prezydentów czy premierów, w sejmie. To jednak nie było jego domeną. Podobnie ze sportem i zdjęciami kulinarnymi. Był jednak przenikliwym obserwatorem życia codziennego w każdym rejonie świata. Jeszcze w pierwszym roku pracy dla Gazety, fotografował przemiany polityczne w Polsce, Czechosłowacji i Rumunii. W tej ostatniej zetknął się po raz pierwszy z krawymi zajściami i musiał je sfotografować. W kolejnych latach często wyjeżdżał w rejony wojen i konfliktów. Był nazywany najważniejszym polskim fotoreporterem wojennym. Najważniejszym w jego zdjęciach był zawsze człowiek - bez względu na stanowiska i tytuły. Zmagał się z depresją i stresem pourazowym (PTSD). W 2013 wydał książkę "13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego". W 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 roku został przyjęty do ZPAF. Zmarł tragicznie 9 września 2016 r.
Andreas Rostek - urodzony w 1955 w północnej Nadrenii. Dziennikarz, wydawca, pisarz. Mieszkał i pracował w Bolonii, Rzymie i Waszyngtonie, stale powracając do Berlina.
Podobne artykuły: