Katalog wystawy fotografii "Krzysztof Miller. Rok 1989" która miała miejsce Domu Spotkań z Historią w Warszawie w 2018 roku. Są to głownie zdjęcia upamiętniające przełomowe wydarzenia, od których Krzysztof Miller zaczynał swoją pracę jako fotograf.
Na wystawie pokazano około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego - Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech. Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba. Nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Zobaczymy mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji - niektóre z haseł mimo upływu czasu pozostają aktualne.
Rok 1989
- Zdjęcia: Krzysztof Miller
- Redakcja: Waldemar Gorlewski, Katarzyna Puchalska
- Projekt graficzny: Katarzyna Godyń-Skoczylas
- Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 978-83-62020-97-3
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 64
- Wymiary: 210x250 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Krzysztof Miller (1962-2016) - fotoreporter. Wielokrotny mistrz Polski juniorów i seniorów w skokach do wody z trampoliny i wieży. Od 1986 autor zdjęć dla pism drugiego obiegu. Od 1989 roku był związany z "Gazetą Wyborczą". Tworzył przede wszystkim reportaże z wydarzeń. Podczas swoich reporterskich dyżurów bywał na wydarzeniach politycznych - wizytach prezydentów czy premierów, w sejmie. To jednak nie było jego domeną. Podobnie ze sportem i zdjęciami kulinarnymi. Był jednak przenikliwym obserwatorem życia codziennego w każdym rejonie świata. Jeszcze w pierwszym roku pracy dla Gazety, fotografował przemiany polityczne w Polsce, Czechosłowacji i Rumunii. W tej ostatniej zetknął się po raz pierwszy z krawymi zajściami i musiał je sfotografować. W kolejnych latach często wyjeżdżał w rejony wojen i konfliktów. Był nazywany najważniejszym polskim fotoreporterem wojennym. Najważniejszym w jego zdjęciach był zawsze człowiek - bez względu na stanowiska i tytuły. Zmagał się z depresją i stresem pourazowym (PTSD). W 2013 wydał książkę "13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego". W 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 roku został przyjęty do ZPAF. Zmarł tragicznie 9 września 2016 r.
Podobne artykuły: