Weronika Kobylińska - Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym - książka Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2022

Książka "Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym" której autorką jest Weronika Kobylińska. Książka została wydana w 2022 roku przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka jest efektem prac prowadzonych przez autorkę, w latach 2014-2019 nad rozprawą doktorską zatytułowaną Polska fotografia awangardowa. Analiza zjawiska i jego dziejów w historii sztuki. Oddany do rąk czytelnika tom nie tylko jest opatrzony innym tytułem niż obroniona na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego dysertacja, ale także obejmuje szerszy materiał w stosunku do pierwotnej koncepcji - uwzględnia na przykład sylwetki artystów, których niegdyś, ze względu na sposób sformułowania projektu doktorskiego, nie zdecydowałam się opisać.

Autorka dokonuje krytycznej analizy awangardowego paradygmatu w odniesieniu do polskiej fotografii, rekonstruuje informacje o marginalizowanych bądź zapomnianych praktykach fotograficznych polskiego dwudziestolecia międzywojennego, podejmuje próbę krytycznego odczytania dotychczasowego zarysu granic polskiej fotografii awangardowej.

Polska fotografia awangardowa w świadomości młodego pokolenia tak fotografów i fotografek, jak też odbiorców odbierana jest jako niemodna i przebrzmiała. Tymczasem Kobylińska-Bunsch znacząco ją ożywia, wskazując na nowe, atrakcyjne tropy interpretacji. Należy dodać, że książka napisana jest znakomitym językiem, dzięki czemu może przyczynić się do popularyzacji wiedzy poza wąskim kręgiem specjalistów: badaczy i muzealników.

Marianna Michałowska

Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym

  • Autorka: Weronika Kobylińska
  • Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
  • Rok wydania: 2022
  • ISBN: 978-83-235-5166-9
  • Ilość stron: 298
  • Wymiary: 195x220mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Weronika Kobylińska - historyczka sztuki, specjalizuje się w historii i teorii fotografii. Pracuje na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2019-2021 wykładała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła studia doktoranckie. Prowadziła wykłady gościnne w wielu ośrodkach kultury i instytucjach badawczych (takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Fundacja Archeologia Fotografii, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki). Współpracuje z fotografkami i fotografami jako kuratorka, fotoedytorka oraz autorka tekstów. Jurorka w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku (edycja 2020–2021).

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.