Łódź Fotografii. Dwie dekady w kręgu Galerii FF katalog wystawy 2003

Album "Łódź Fotografii. Dwie dekady w kręgu Galerii FF" wydany z okazji jubileuszu 20. lecia działalności Galerii FF w Łodzi oraz wystawy która miała miejsce od 6 lutego do 5 marca 2004 roku w galerii. Poświęcona była twórczości artystów łódzkich poszukujących nowatorskich zastosowań tworzywa fotograficznego.

Prezentowana wystawa jest próbą spojrzenia z perspektywy dwóch ostatnich dekad, pokrywających się z okresem działalności Galerii FF (Forum Fotografii), na dorobek środowiska artystów łódzkich pracujących w różnorodny sposób z fotografią, czy szerzej z mediami. Większość uczestniczących w niej twórców miała okazję pokazać swe prace wcześniej na ekspozycjach organizowanych przez Galerię. Celem wystawy nie jest jednak zrekonstruowanie z historycznej perspektywy dwóch dziesięcioleci tego, co zostało pokazane w Galerii lecz spojrzenie na dorobek z tego okresu dwudziestu dwu artystów łódzkich, jako na zjawisko zróżnicowane i jednocześnie wewnętrznie spójne, bo reprezentujące środowisko właśnie.

Wystawa nie jest ujęciem ogarniającym wszystkie, występujące w Łodzi, przejawy twórczości fotograficznej. Odbija ono zarówno obszar zainteresowania kuratorów wystawy, jak i tego, co stanowiło i stanowi o specyfice zainteresowania samej Galerii w ciągu jej dwudziestoletniego istnienia. Przede wszystkim jednak jest ona odbiciem charakterystycznych i dominujących w środowisku łódzkim przejawów twórczości wizualnej opartej na fotografii. Tym, co łączy wszystkich uczestników wystawy i co określa także profil działalności samej Galerii oraz charakter tej wystawy, jest twórczość wizualna oparta na obrazie fotograficznym, w takim jego zastosowaniu jakie wypracowane zostało w sztuce nowoczesnej ubiegłego stulecia. Przedmiotem pokazu nie jest więc fotografia w jej klasycznej formie, jako estetyzujący obraz świata lub jako jego czysto dokumentalny opis. Prezentowane na wystawie dzieła należą do szerokiego obszaru twórczości: od obrazu pojedynczego, często poddanego przekształceniom i manipulacjom, przez dzieła wieloelementowe, po przestrzenne obiekty i instalacje wykonane z użyciem fotografii. (...)

Uczestnicy tej wystawy reprezentują jedno z najciekawszych i najbardziej znaczących fotograficznych środowisk artystycznych - środowisko łódzkie. Łódź, miasto kiedyś najczęściej kojarzone z przemysłem włókienniczym oraz z szarą rzeczywistością wielkiego, fabrycznego molocha stworzonego w wieku XIX, była i jest również ważnym, choć nie zawsze dostrzeganym i docenianym, środowiskiem artystycznym. Jego tradycje nie są może tak długie jak Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale w wieku XX, poczynając od okresu międzywojennego, Łódź należała, obok wymienionych miast, do najbardziej aktywnych i znaczących środowisk twórczych, szczególnie w obszarze twórczości wizualnej. Jedną z najważniejszych przyczyn tej pozycji Łodzi, było i jest posiadanie licznego, zróżnicowanego oraz zintegrowanego i aktywnego środowiska artystycznego. Liczebność, zróżnicowanie, integracja i aktywność charakteryzują szczególnie tę jego część, której twórczość dotyczy mediów: fotografii, filmu czy wideo. W tej dziedzinie twórczości łódzkie środowisko należy do najważniejszych w Polsce. Siła jego oddziaływania przyciąga także artystów spoza Łodzi, którzy właśnie tu głównie uczestniczą w życiu artystycznym. (...)

Lech Lechowicz

Uczestnicy wystawy to Wiesław Barszczak, Grzegorz Bojanowski, Krzysztof Cichosz, Marek Domański, Alexander Honory, Andrzej Januszewski, Adam Kilimczak, Tomasz Komorowski, Barbara Konopka, Witold Krymarys, Konrad Kuzyszyn, Dariusz Liszewski, Edward Łazikowski, Łudź Kaliska Muzeum, Aleksandra Mańczak, Antoni Mikołajczyk, Grzegorz Przyborek, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Zygmunt Rytka, Piotr Tomczyk oraz Tomek Woźniakowski.

Łódź Fotografii. Dwie dekady w kręgu Galerii FF / Łódź de Photographie / Łódź of Photography

  • Fotografie: Praca zbiorowa
  • Teksty: Krzysztof Cichosz, Lech Lechowicz, Grzegorz Bojanowski
  • Opracowanie graficzne: Izabela Jurczyk-Warzywoda
  • Redakcja: Magdalena Świątczak, Valerie Bischoff et Nadege Moreaue
  • Tłumaczenie na angielski: Maciej Świerkocki
  • Tłumaczenie na francuski: Ewelina Makowski
  • Wydawca: Galeria Amcor Rentsch
  • ISBN: 83-909848-4-9
  • Rok wydania: 2003
  • Ilość stron: 140
  • Wymiary: 218x218mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski, francuski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.