Zeszyt z serii wydawniczej "Fotografowie Wielkopolski" pt. "Mówię językiem obrazu" to rozmowa Krzysztofa Szymoniaka z Mariuszem Foreckim poznańskim fotografem dokumentalistą. Książka wydana przez WBPiCAK w Poznaniu.
Cykl zeszytów z interesującymi przedstawicielami świata fotograficznego, których aktywność często jest nieznana, bądź znana, ale tylko w ograniczonym zakresie. W roli rozmówców wystąpili m.in.: Paweł Kosicki, Piotr Chojnacki, Stanisław Kulawiak, Wojciech Beszterda, Stefan Wojnecki, Maciej Mańkowski, Waldemar Śliwczyński, Henryk Król. Publikacje mają w przystępnej formie udostępnić szerszej publiczności ich dorobek, pozwolić poznać ich myśl teoretyczną, a poza tym stanowić przyczynek do dalszych badań nad rozwojem ruchu fotograficznego w Wielkopolsce.
Mówię językiem obrazu
- Koordynator projektu: Władysław Nielipiński
- Redakcja: Paweł Henski
- Wydawnictwo: WBPiCAK w Poznaniu
- ISBN: 978-83-60746-96-7
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 55
- Wymiary: 208x206mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Mariusz Forecki - jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od roku 1990. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, między innymi: "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Nowy, wspaniały świat", "BlueBox". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, między innymi, kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika "Newsweek" na najlepszy reportaż. W roku 2004 otrzymał wyróżnienie ZPAF. Pracuje dla agencji fotograficznej TAM-TAM. Jest współwydawcą - z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem - internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor publikacji "I love Poland" opisującej życie codzienne w Polsce lat 1989-2009 (Poznań 2009), oraz albumu "Poznań, kultura na każdą porę" (Poznań 2010), będącego fo-tograficzną rejestracją życia kulturalnego miasta oraz "Kolekcja Wrzesińska" (2011), "W Pracy“ (2011), "Człowiek w ciemnych okularach" (2016) i "Mechanizm. Polska 1988-2019" (2019).
Krzysztof Szymoniak - fotografujący dziennikarz, nauczyciel akademicki i poeta. Urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nurt" (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego "Nowy Nurt" (1994-1995). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotografujący dziennikarz i krytyk literacki. Od roku 2000 - wykładowca akademicki. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Opublikował liczne zbiory wierszy, a w 2005 r. ukazała się jego pierwsza książka prozatorska pt. "Epizody". W 2009 roku podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako twórca serii wydawniczej Fotografowie Wielkopolski W roku 2012 ukazał się pierwszy tom jego esejów pt. Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe. Tom drugi - Fotografioły 2. - ukazał się wiosną 2013 roku. A tom trzeci - w 2015 r. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych oraz uczestnik kilku wystaw zbiorowych.