Maria Luiza Pyrlik - Zbigniew Łagocki - monografia

Album monograficzny "Zbigniew Łagocki" którego autorką jest Maria Luiza Pyrlik, to opowieść o życiu i twórczości wybitnego artysty fotografika i zasłużonego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie które poznajemy dzięki licznym tekstom teoretycznym i kalendarium. Książka została wydana przez wydawnictwo ASP w Krakowie w 2017 roku.

Czarno-białe fotografie Zbigniewa Łagockiego mają w sobie głębię i poetykę iście monumentalną, ale przeniknięte są metafizycznym światłem. Budowanie formalnie z walorowych stref światła i cienia wydają się jak barokowe obrazy, zatrzymane w szczęśliwym dla swego przekazu momencie. Ten refleks u fotografika bardzo się liczy. Moment kadru, zatrzymanie elementów rzeczywistości, które coś mówią i mają opanowaną strukturę formalną, łącznie z konstrukcją przemyślanej kompozycji i wewnętrznymi relacjami elementów. A temat i treści zawarte mogą mieć charakter wszelkich form narracji, od rzeczowego dokumentu, reporterskiej migawki, psychologicznego portretu, przez metaforę, aż do skrajnej fantastyki.

Rektor krakowskiej ASP - prof. Stanisław Tabisz

W albumie zamieszczono bogaty zbiór fotografii Zbigniewa Łagockiego. Jest to kolejna książka z serii monografii artystycznych wydawanych przez Wydawnictwo ASP. Do artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików dołączył teraz fotografik, którego znaczenia dla polskiej sztuki nie sposób przecenić.

Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2016 zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Zbigniew Łagocki

  • Koncepcja albumu: Maria Luiza Pyrlik
  • Teksty: Stanisław Tabisz, Urszula Czartoryska, Marceli Witold Bacciarelli, Jerzy Lewczyński, Adam Mazur, Marek Janczyk, Adam Sobota, Maria Luiza Pyrlik, Joanna Grabowska
  • Projekt graficzny: Władysław Pluta
  • Tłumaczenie na język angielski Agnieszka Jankowska-Stadler, Marcin Witkowski, Mateusz Łagut
  • Wydawnictwo: Akademia Sztuk Pięknych w Krokowie
  • Rok wydania: 2017
  • ISBN: 978-83-64448-23-2
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 447
  • Wymiary: 240x320mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

 

Zbigniew Łagocki (1927-2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 r. był członkiem ZPAF. Należał do Photographic Society of America. Przewodniczył komisji artystycznej FIAP. Otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: „Wystawa Fotografii Subiektywnej” (1968) i „Fotografowie Poszukujący” (1971). Od 1977 r. wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1990 r. objął stanowisko kierownika Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki. Dzięki jego staraniom utworzono specjalizację Fotografia, co dało możliwość dyplomowania w tej dziedzinie. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dwukrotnie był prorektorem ds. studenckich w ASP oraz rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. Wydał album autorski Piwnica, PWM (tzw. Czarny Album) oraz album Dom na Groblach. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w wielu konkursach fotograficznych. Zdobył ponad 20 medali na konkursach fotograficznych między innymi w 1967 roku otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica.

Maria Luiza Pyrlik - malarka zajmująca się fotografią. Po studiach na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podjęła współpracę z prof. Zbigniewem Łagockim. Jako jego asystentka uczestniczyła w wielu projektach profesora, aż do momentu zakończenia jego aktywności twórczej. Jednocześnie w tym okresie sama wypracowała własny, charakterystyczny język artystyczny, paradoksalnie ekstremalnie odległy od estetyki i doświadczeń profesora. Swój dorobek artystyczny czynnie prezentuje na wystawach w kraju i za granicą.

Podobne artykuły:

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.