Łagocki Zbigniew - ur. 6 listopada 1927 r. we Lwowie - fotograf, artysta i pedagog. Ukończył Wydział Archiektury Politechniki Krakowskiej, pracował jako projektant w Polsce i w Szwajcarii. Od 1977 kontraktowy wykładowca fotografii na ASP w Krakowie, od 1980 roku - kierownik Katedry Fotografii Wydziału Grafiki ASP, profesor sztuk plastycznych. Od 1957 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Delegat Polski na kongresach Międzynarodowej Federacji Artystów Fotografików (FIAP), przewodniczący jej komisji artystycznej. W 1972 roku otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Członek Photographic Society of America i organizacji zrzeszającej fotografów profesjonalnych EUROPHOT.

Juror wielu wystaw, współorganizator - wraz ze Zbigniewem Dłubakiem - znaczących ekspozycji: "Wystawa Fotografii Subiektywnej" (Kraków, 1968) i "Fotografowie Poszukujący" (Warszawa, 1971). Od 1977 roku wykładowca fotografii Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, od roku 1990 kieruje Katedrą Fotografii Wydziału Grafiki. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dwukrotnie był prorektorem ds. studenckich w ASP oraz rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie.

Za swoje osiagnięcia twórcze w fotografii otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, m.in. w 1974 roku za popularyzację sztuki polskiej za granicą otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 1975 roku medal Niepce’a za zasługi dla rozwoju fotografii, w 1990 został laureatem Nagrody Miasta Krakowa, w 1993 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Był związany z teatrami, zaczął w 1960 roku od Teatru im. J. Słowackiego, łącznie sfotografował ponad tysiąc przedstawień na scenach Krakowa, Bielska, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa - jak i z Piwnicą pod Baranami. Jest autorem pierwszego piwnicznego albumu zatytułowanego po prostu "Piwnica" wydanego w 1968 roku, a także przygotowanej wspólnie z Marią Pyrlik i Leszkiem Wójtowiczem książki "Dom na Groblach. Rzecz o Janinie Garyckiej, Piotrze Skrzyneckim, Piwnicy pod Baranami" który został wydany w 2003 roku. Jego oblicze znalazło się pośród piwnicznych głów w pomniku Bronisława Chromego - stojącym w parku Decjusza - poświęconym artystom Piwnicy.

Fotografie Zbigniewa łagockiego były wielokrotnie publikowane w książkach i wydawnictwach zbiorowych np. w albumie "25 lat Fotografiki Polskiej" z 1969 roku, w książce Juliusza Garzteckiego "Trzecie oko" z 1975 roku, katalogu "Polska Współczesna Fotografia Artystyczna" z 1985 roku, albumie "Fotografia '97" z 1997 roku, katalogu wystawy "Fotografia '98" z 1998 roku, w opracowaniu Jerzego Lewczyńskiego "Antologia Fotografii Polskiej" z 1999 roku, albumie "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" z 2000 roku, w katalogu "500. wystawa w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego", książce Krystyny Łyczywek "Rozmowy o fotografii. Część 2" z 2002 roku, książce "W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej" Hanny Marii Gizy z 2005 roku, w albumie okolicznościowym z okazji 60-lecia ZPAF "Polish Photography in 20th Century" z 2006 roku, w opracowaniu Adama Soboty "Fotografia. Katalog zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" z 2007 roku, w książce "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii" Hanny Marii Gizy z 2011 roku, w jubileuszowym albumie "XX lat Galerii Fotografii B&B" z 2012 roku, monograficznym albumie "Akt w polskiej fotografii" pod redakcją Jerzego Piątka z 2013 roku, oraz wielu innych albumach i fachowej prasie fotograficznej.

Zbigniew Łagocki zmarł 10 maja 2009 roku w Krakowie.

W 2017 roku ukazał się album monograficzny "Zbigniew Łagocki" autorstwa Marii Luizy Pyrlik wydany przez ASP w Krakowie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.