Książka "Kazimiera Dyakowska. Naga. Portret i akt 1959-1966" której autorką jest kurator wystawy Ewelina Lasota, została wydana przy okazji retrospektywnej wystawy fotografii Kazimiery Dyakowskiej w Muzeum w Gliwicach od 3 grudnia do 2021 do 6 lutego 2022 roku, przybliżająca postać fotografki.
Książka zawiera wybrane i omówione przez nią fragmenty wspomnień fotografki, oraz wywiady z jej najbliższymi. Ciekawy kontekst drugiej połowy lat 60’tych nakreślą przywołane przez kuratorkę reakcje widzów wystaw Dyakowskiej zamieszczane w popularnej prasie i księgach pamiątkowych.
Naga - opowieść o niezwykłej osobowości, o twórczyni, która w połowie lat sześćdziesiątych włączyła się w grę o wyswobodzenie seksualności kobiet, o sposób widzenia kobiety przez kobietę, o możliwość odsłonięcia swego ciała w myśl zasady, że być nagą znaczy być sobą. Kazimiera Dyakowska, fotografka, członkini Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1959-1966. Zajmowała się aktem i portretem kobiecym, tworząc fotografie estetyzujące. Nawiązywała do konwencjonalnych przedstawień ciała w sztuce, utrwalonych przez pokolenia rzeźbiarzy, malarzy i fotografów, lecz mimo to wypracowała własny język wypowiedzi. Zadebiutowała w 1966 roku w Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym wystawą indywidualną Impresje dziewczęce (portret - akt), która wywołała poruszenie w ogólnopolskim środowisku fotoamatorów. Właśnie ta ekspozycja stała się dla Eweliny Lasoty punktem wyjścia do odtworzenia losów Kazimiery Dyakowskiej, poszukiwań w jej biografii impulsów prowadzących do podjęcia tematu kobiecej cielesności oraz naświetlenia wątków erotycznych w polskiej fotografii okresu PRL.
Zarówno wystawa prac Kazimiery Dyakowskiej, jak i towarzysząca jej publikacja stanowią kolejny etap prac badawczych poświęconych dokonaniom osób należących do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Inicjowane i konsekwentnie prowadzone od ponad dziesięciu lat w ramach programu Czytelni Sztuki poszukiwania odsłaniają a następnie prezentują w formie wystawienniczej i wydawniczej bujną aktywność twórczą wybitnych indywidualności tego niezwykłego środowiska skupionego wokół GTF’u, a więc takich jak m. in. Zofia Rydet, czy Jerzy Lewczyński. Wkrótce nakładem Czytelni Sztuki ukaże się publikacja podsumowująca działalność Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego w opracowaniu dr. Adama Soboty - powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki.
Fotografie Kazimiery Dyakowskiej oraz archiwalia zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, archiwum rodziny Dyakowskich oraz Fundacji Przekrój.
Kazimiera Dyakowska. Naga. Portret i akt 1959-1966
- Autorka: Ewelina Lasota
- Fotografie: Kazimiera Dyakowska
- Redaktor prowadzący: Grzegorz Krawczyk
- Konsultacja merytoryczna: Adam Sobota
- Korekta: Anna Zygmanowska
- Opracowanie graficzne: Katarzyna Wolny-Grządziel
- Wydawca: Muzeum w Gliwicach
- Seria: Czytelnia Sztuki
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-958939-6-4
- Ilość stron: 196
- Wymiary: 135x209mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze