Książka "Bractwo Bang Bang" opowiada o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach, dylematach moralnych których doświadczali młodzi reporterzy z RPA podczas gdy kraj wstępował na ścieżkę demokracji. Książka została wydana w 2012 roku przez wydawnictwo Sine Qua Non.
Większość z nas słysząc strzały próbowałaby uciekać. Dziennikarz wojenny reaguje inaczej – szuka kłopotów, a kiedy je znajdzie, stara się do nich zbliżyć i zrobić zdjęcie. Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, João Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang.
Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwaj pozostali, Greg Marinovich oraz João Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule.
W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym Kontynencie nie ma litości. Ken, Gregory, Kevin i João pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego. Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności.
To porywająca i pociągająca relacja, napisana w sposób, który nie pozwala ani na moment oderwać się od lektury. W końcu autorzy to ryzykanci napędzani adrenaliną, dla których nadrzędnym celem było jak najlepsze zdjęcie. Bractwo Bang Bang to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.
Na tym polega praca fotoreportera wojennego - być we właściwym miejscu o właściwej porze, zrobić zdjęcia i posłać je w świat jak informację.
Krzysztof Miller
Bractwo Bang Bang. Migawki z ukrytej wojny
- Autorzy: Greg Marinovich, João Silva
- Tytuł oryginału: The Bang-Bang Club. Snapshots from a hidden war
- Redakcja: Joanna Mika-Orządała
- Przekład: Wojciech Jagielski
- Okładka: Paweł Szczepaniuk
- Wydawca: Sine Qua Non
- Rok wydania: 2012
- ISBN: 978-83-63248-31-4
- Ilość stron: 284
- Wymiary: 145x205mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze