Michał Cała - Polskie Karpaty / Polish Carpathians - album fotografii Dimograf 2014

Duży bardzo ładnie wydany album kolorowych fotografii "Polskie Karpaty" którego autorem jest Michał Cała, prezentuje on doskonałe zdjęcia łańcucha górskiego Karpat w Polsce, który należy do największych w Europie Środkowej. Album został wydany w 2014 roku przez Dimograf.

Karpaty to drugi co do wielkości, po Alpach, łańcuch górski Europy. Karpaty leżą na terytorium 8 państw: Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Rumunii, Węgier oraz Austrii i Serbii. Łuk Karpat ma 1500 km długości i ciągnie się od Dunaju w okolicach Bratysławy aż do przełomu Dunaju zwanego Żelaznymi Wrotami na pograniczu Serbii i Rumunii. Najwyższy wierzchołek Karpat - Gerlach - ma wysokość 2655 m n.p.m. Polska część Karpat stanowi ok. 10% powierzchni całego łańcucha i jest zróżnicowana pod względem krajobrazowym. Najwyższym pasmem górskim Polski są Tatry, które kulminują wierzchołkiem Rysów o wysokości 2499 m n.p.m. Przyroda Karpat jest bardzo bogata - żyją tu m.in. wymierające duże drapieżniki, takie jak niedźwiedzie, wilki i rysie. Wytyczono także wiele obszarów chronionych. Na terenie całych Karpat od najdawniejszych czasów mieszały się ludy wschodu, Słowianie, Germanie, Celtowie i Żydzi. Wynikiem tego jest oryginalna kultura, której owocem są zabytki architektury, tradycje i obyczaje oraz muzyka. Góry stanowią zaledwie 3% powierzchni Polski i pewnie dlatego Polacy szczególnie je kochają. (...)

Album został podzielony na rozdziały Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

Polskie Karpaty / Polish Carpathians

  • Zdjęcia: Michał Cała
  • Projekt: Wiesław Łysakowski
  • Wydawca: Drukarnia Dimograf
  • Rok wydania: 2014
  • Ilość stron: 96
  • Wymiary: 300x305mm
  • Oprawa: twarda + etui
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał na Śląsku i w latach 1975–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu przemysłowego. W wyniku tej pracy powstał cykl czarno-białych zdjęć: "Śląsk". W latach 1979 i 1983 autor był laureatem Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach. W roku 2007 Michał Cała wziął udział w wystawie prezentujących 100 wybranych fotografów pt. "Polska fotografia w XX wieku" - Warszawa P.K.i N. W tym samym roku o autorze i o jego śląskich zdjęciach napisał magazyn British Journal of Photography. Jego fotografie były publikowane w albumach: "Antologia fotografii polskiej 1839-1989", "Polska fotografia w XX wieku", oraz "Śląska Fotografia Artystyczna". W roku 2015 powstał autorski album "Śląsk i Galicja" wydany przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W roku 2017 zdjęcia ze śląskiego cyklu były publikowane w internetowym wydaniu The Guardian, oraz wystawione w MMX Gallery w Londynie. W roku 2018 wystawa pt. "Silesia", była eksponowana w Blue Sky Gallery w Portland (USA), oraz na festiwalu Photo London.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.