Fundacja Archeologia Fotografii oraz Społeczne Centrum Fotografii w Warszawie zapraszają 17 maja 2024 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy "Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii". 18 maja 2024 roku, w Noc Muzeów, przewidziano oprowadzanie kuratorskie i warsztaty w pracowni digitalizacyjnej z tłumaczeniem na polski język migowy. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2024 roku. Wstęp wolny.
W czasach pęczniejących cyfrowych kolekcji muzealnych i archiwalnych większość dzieł sztuki dane nam będzie poznać zaledwie za pośrednictwem reprodukcji. Zazwyczaj oglądamy je w warunkach wirtualnych - bez tła, wyjęte z kontekstu przestrzennego i czasowego, dostępne tu i teraz, podatne na montaże, zmiany skali, kadrowania. Wystawa Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii prezentuje zdjęcia Antoniego Zdebiaka (1951-1991), Jana Fleischmanna (1940–2019) i Danuty Rago (1934-2000), którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje artystyczne w sposób twórczy i nieoczywisty.
Główną gałęzią działalności Fundacji Archeologia Fotografii jest digitalizacja - proces polegający na wytworzeniu wiernej reprodukcji cyfrowej dzieła sztuki. Wykonujemy zdjęcia zdjęciom, by włączyć je w naukowy krwioobieg i udostępniać w Wirtualnym Muzeum Fotografii. Zanurzenie w morzu kopii, nieustanne zestawianie wirtualnych odwzorowań z oryginałami i setki godzin spędzanych w pracowni digitalizacyjnej prowokują nas do zadawania pytań o status reprodukcji. Na jakie jakości przedmiotu fotografia, uznawana powszechnie za wierną rzeczywistości, jest nieczuła? Czy w jej racjonalnych ramach jest miejsce dla indywidualnego gestu dokumentalistki i dokumentalisty?
Szukając odpowiedzi na te pytania, prezentujemy trzy studia przypadków z naszych archiwów. Eksperymentalne fotografie Antoniego Zdebiaka, odsłaniające zaangażowanie emocjonalne autora, proponują nową definicję reprodukcji. Spojrzenie na postać Jana Fleischmanna przybliża wszechstronność oraz biegłość warsztatową, którą odznaczał się fotograf reprodukujący zawodowo. Ostatni przykład, dokumentacja konserwacji Panoramy Racławickiej, wykonana przez Danutę Rago, ukazuje proces odtwarzania jako spektakl sam w sobie. Demonstruje zbiorowe zmagania z ogromną skalą, zarówno zespołu konserwatorskiego, jak i samej fotografki, umotywowane uporczywym pragnieniem dotarcia do istoty oryginalnego dzieła.
Kurator: Mikołaj Chmieliński / FAF
Projekt wystawy: Alicja Lesiów, Kate Smuraga / FAF
Komunikacja: Alicja Lesiów, Kate Smuraga / FAF
Koordynacja: Kamila Kobus / FAF
Wsparcie konserwatorskie: Monika Supruniuk
Tłumaczenie na polski język migowy: Magda Schromová
Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner: Fundacja Totalizatora Sportowego
Patroni medialni: Trójka - Program Trzeci Polskiego Radia, Fotopolis, Fundacja Niezła Sztuka, Spotkania z Zabytkami
18 maja 2024 - w Noc Muzeów, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie i warsztaty w pracowni digitalizacyjnej z tłumaczeniem na polski język migowy. Od godziny 18.00 będzie można wziąć udział w warsztatach (dwie tury, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i w otwartym oprowadzaniu kuratorskim.
27 czerwca 2024 roku - wystawę zwieńczy świętowanie szesnastych Urodziny Fundacji Archeologia Fotografii.
Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się opracowywaniem oraz ochroną archiwów polskich fotografów i fotografek. Powstała w 2008 roku i obecnie opiekuje się archiwami kilkunastu artystów i artystek, które poddane są kompleksowej pracy: porządkowaniu, digitalizowaniu i udostępnieniu on-line. FAF prowadzi galerię, projekty badawcze, organizuje wystawy, warsztaty i wykłady, wydaje albumy i książki poświęcone teorii oraz historii fotografii.
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii
Miejsce wystawy: Fundacja Archeologia Fotografii
Adres: Chłodna 20 : Warszawa
Strona www: https://faf.org.pl/