Bogdan Dziworski - 1/250′ / (1/250 sekundy) - album fotograficzny - WAiF - Agencja Piękna 2000

Album "1/250′" którego autorem jest operator i fotograf Bogdan Dziworski, do którego wstęp napisał Tadeusz Konwicki, przedstawia zdjęcia które doskonale wpisują się w nurt fotografii humanistycznej, jako szczera, pełna humoru i refleksji opowieść, będąca zapisem codziennego życia. Książka została wydana w 2000 roku, przez WAiF.

Nie znam Bogdana Dziworskiego. Spotykałem go przelotnie na ulicy, w hallu hotelowym, na lotnisku, albo pod kinem. Zawsze był w podróży. Czegoś szukał, za czymś gonił, coś go nęciło w naszym życiu i naszym losie.

Ale znam jego zdjęcia. Spotykam je częściej niż autora. Zdjęcia zdumiewające. Czytam je, tak, właśnie czytam jak wiersze. Na pierwszy rzut oka robią wrażenie fotografii reporterskich. Wyzute z pokus estetyzowania, malarskich nastrojów, tego natrętnego artyzmu, który czai się w aparacie fotograficznym. Są często nawet brutalne. Po chwili wszakże doznaję olśnienia, spostrzegam morał, przesłanie, niezwykłość zaobserwowanej chwili naszego życiorysu I tak jak w wierszu rozkoszuję się metaforą, hiperbolą czy poetyckim symbolem ukrytym w zgrzebności naszego powszedniego bytu. Często się uśmiecham, gdyż Dziworski jest nam życzliwy, a już dzieci to naprawdę uwielbia. Bo i on jest dzieckiem, dzieckiem daru Bożego. Artyści zwykle mają swoje lepsze albo gorsze gniazda. Z czasem obrastają w piórka. Bogdan Dziworski jest wędrownym ptakiem. I nigdy nie wiem kiedy go zobaczę powracającego z dalekiego rejsu albo szykującego się do odlotu. (...)

Tadeusz Konwicki (fragment wstępu: Wędrowne Ptaki.)

1/250′

  • Fotografie: Bogdan Dziworski
  • Tekst: Tadeusz Konwicki
  • Redaktor: Krzysztof Barański
  • Projekt i opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz
  • Redakcja techniczna: Janusz Kopacz
  • Tłumaczenie: Jolanta Kozak, Jerzy Lisowski
  • Wydawca: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe / Agencja PIĘKNA
  • Rok wydania: 2000
  • ISBN: 83-221-0728-5
  • Ilość stron: 190
  • Wymiary: 235x300mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Bogdan Dziworski operator, reżyser, scenarzysta filmowy, fotograf, pedagog, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. Urodził się 8 grudnia 1941 roku w Łodzi. Absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965). Współpracował z Polską Kroniką Filmową, Łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe". Od 1979 roku pełni rolę wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora, a w 2002 roku profesora zwyczajnego. Współpracuje z wieloma instytucjami akademickimi, kulturalnymi w kraju i zagranicą, między innymi: Warszawską Szkołą Filmową, 6×7 Leica Warsaw Gallery, New York University of the Arts, Museum of Modern Art, Columbia University, Film Society of Lincoln Center, Centro de Capacitacion Cinemato-grafica, Ecole Cantonale d’art. de Lausanne, Den Danske Film Skole / The National Film School of Denmark, University of Lincoln. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików, ZAIKS-u oraz Piql. Autor kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych. W 2014 roku został odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał również Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych, m.in w Warszawie, Krakowie, Gliwicach, Zamościu, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Kantonie, Los Angeles czy Columbi. Albumy fotograficzne "My View. Polish Impressions in Photography", Hannibal Verlag 1981, "1/250 sekundy", "Fotografia polska - Bogdan Dziworski", "F/5.6".

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.