Album "Gdańsk suburbia" którego autorem jest Jerzy Wierzbicki, to dokumentalny projekt fotograficzny zrealizowany w latach 1995-2004, przedstawiający Gdańsk inaczej, jego przemianę społeczno-ekonomiczną, prezentując peryferia miejskie, tytułowe "suburbia", zdegradowane zapuszczone dzielnice na przedmieściach miasta - Orunię, Przeróbkę, Olszynkę, Dolne Miasto oraz ich mieszkańców.
W 2000 roku Wierzbicki kończył studia w Poznaniu, a regularne wizyty w rodzinnym mieście pozwoliły mu spojrzeć na cały projekt z innej perspektywy. W tym czasie powstał tytuł całego projektu Suburbia. Nie miało to jednak oznaczać typowych przedmieść – osiedli oddalonych od centrum miasta - ale miejsca i ludzi, którzy nie są w centrum uwagi, bo nie są postrzegani jako reprezentatywni. Cały projekt fotograficzny trwał kolejne cztery lata. Zakończono go w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Fotografie Wierzbickiego opowiadają o epoce przemian w Polsce. Zostały zrobione w bardzo szczególnym momencie historii Polski – czasie wielkich przemian i punkcie zwrotnym. Pokazują drogę od komunizmu do kapitalizmu, od bloku wschodniego do Unii Europejskiej. To stosunkowo krótki okres, w którym Polska, wyzwolona spod rządów komunistycznych, walczyła o dogonienie reszty świata zachodniego. (...)
Maja Hrehorowicz
Gdańsk suburbia
- Fotografie: Jerzy Wierzbicki
- Teksty: Maja Hrehorowicz, Maciej Szymanowicz
- Koncepcja, projekt graficzny: Maja Hrehorowicz, Marcin Cieślak
- Wydawca: ARW Fine Grain
- ISBN: 83-89327-31-7
- Rok wydania: 2005
- Ilość stron: 104
- Wymiary: 240x226mm
- Oprawa: twarda
- Język: angielski
- Wydanie: pierwsze
Jerzy Wierzbicki (1975) Urodzony w Gdańsku. Z wykształcenia archeolog. Fotograf dokumentalista, podróżnik, pedagog. W 2017 roku, ukończył studia doktoranckie które realizował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Członek wielu misji archeologicznych na Bliskim Wschodzie m.in. Babylon Archeological Project w Iraku (2003). Nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystyczne, laureat m.in. Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003), Humanity Photo Award UNESCO Pekin, Chiny (2004, 2014), Maghreb Photography Award (2019). W latach 2001-2005 zrealizował projekt "Postindustrial Silesia" - fotografuje Śląsk skupiając się na ukazaniu terenów poprzemysłowych i ludzi, którzy często walczą o przetrwanie po przemianach gospodarczych. Uczestnik w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Centrum Sztuki Nowoczesnej "Łaźnia" oraz NOMUS Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Sułtanacie Omanu i Republice Południowej Afryki. Od 2007 do 2015 roku mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Od 2011 Członek rzeczywisty American Society of Media Photographers. W 2020 roku ukazał się drugi album autorski "Sultanate of Oman".