Książka "Archiwa wizualne dziedzictwa kulturowego" pod redakcją Ewy Manikowskiej i Izabeli Kopani jest pierwszą próbą zmierzenia się z zupełnie nowym zagadnieniem archiwów wizualnych dziedzictwa kulturowego. Książka została wydana w 2014 roku przez Instytut Sztuki PAN.
Przedstawione są w niej zarówno pierwszoplanowe kolekcje (muzeów archeologicznych w Poznaniu i Wrocławiu. Instytutu Historii Sztuki UJ), inicjujące je postacie (Włodzimierz Demetrykiewicz, Marian Sokołowski) i instytucje (muzea. stowarzyszenia społeczne i naukowe), jak też sposoby ich badań (przez pryzmat archiwum, publikacji czy instrukcji etnograficznych).
Artykuły dotyczą przede wszystkim przełomu XIX i XX w., a więc najważniejszego dla omawianego zjawiska okresu, i prezentują przykłady ze wszystkich trzech zaborów. Ich autorami są archeolodzy, etnolodzy i historycy sztuki, którzy niejednokrotnie wychodzą w swoich studiach poza ramy własnej dyscypliny. Mimo iż są one uporządkowane w kilku działach - archeologia, etnografia, historia sztuki to niejednokrotnie się zazębiają, wskazując tym samym na znaczenie interdyscyplinarnego podejścia w badaniach nad tym zagadnieniem.
Archiwa wizualne dziedzictwa kulturowego. t. 1. Archeologia - Etnografia - Historia Sztuki
- Redakcja: Ewa Manikowska, Izabela Kopania
- Recenzenci: prof. dr hab. Waldemar Deluga, dr hab. Iwona Luba
- Redakcja i korekta: Marta Miziołek-Wieteska
- Projekt graficzny, skład i łamanie: Dariusz Górski
- Projekt okładki: Jacek Malinowski
- Tłumaczenie streszczenia: Małgorzata Nosorowska
- Wydawca: Instytut Sztuki PAN
- Rok wydania: 2014
- ISBN: 978-83-63877-45-3
- Ilość stron: 249
- Wymiary: 170x240mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Praca naukowa i publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2014 jako projekt badawczy.