145 fotografii na 45 lecie Muzeum - album fotografii - katalog fotografii - Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie 2009

Album "145 Fotografii na 45-lecie Muzeum" prezentuje wybór przedwojennych fotografii odzwierciedlających technikę i kulturę materialną rolnictwa oraz kulturę duchową i historię społeczną dziewiętnastowiecznej i przedwojennej polskiej wsi. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz zbiorów prywatnych. Książka zostałą wydana w 2009 roku, z okazji 45-lecia działalności muzeum.

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zostało powołane w 1964 roku. W jedenaście lat później, w 1975 roku, otrzymało status muzeum narodowego. Stopniowo zakres zainteresowań instytucji poszerzył się o przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, co znalazło również odzwierciedlenie w jej nazwie. Od 1986 roku brzmi ona. Muzeum gromadzi obiekty materialnego dziedzictwa związane z historią i techniką rolnictwa, przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego, a także z etnografią i historią społeczną wsi.

Zbiór archiwalnych zdjęć odzwierciedla technikę i kulturę materialną rolnictwa oraz kulturę duchową i historię społeczną dziewiętnastowiecznej i przedwojennej polskiej wsi. Stare fotografie dają nam dziś możliwość prześledzenia pewnych procesów i zjawisk cywilizacyjnych, kulturowych i społecznych, które miały wówczas miejsce. Istotne zagadnienie stanowi np. rozwój techniki rolnictwa i jego stopniowa mechanizacja, której poświęcony jest jeden z rozdziałów przedstawiający spektakularne maszyny. Tematem wdzięcznym i interesującym są obyczaje, zwyczaje i stroje ludowe Część zdjęć przedstawia chłopów, którzy od lat 1880 wzorem mieszkańców miast zaczynają zabiegać o utrwalanie swych wizerunków na kliszy. Fotografują się nie tylko w barwnych strojach i przy odświętnych okazjach, ale również przy pracy i w otoczeniu dnia powszedniego. W starej fotografii obecni są jednak nie tylko chłopi, ale i w dużej mierze ziemianie wraz z odrębnym decorum i obyczajowością swojej grupy społecznej. Szczególną nostalgię wzbudza utrwalona w fotografii idylla życia przedwojennego ziemiaństwa. Momentami opowieść nasza wraz ze swymi bohaterami przenosi się do przestrzeni miejskiej. (...)

Ewa Krzyżaniak-Ryś, Urszula Siekacz

Zbiór zabytkowych fotografii zgromadzony w Archiwum Ikonograficznym Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy i wyobrażeń o historii kultury duchowej i materialnej polskiego rolnictwa i wsi do 1939 roku. To prawdziwy ikonograficzny tezaurus, dzięki któremu zostały utrwalone i przekazane następnym pokoleniom ważne dziedziny życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

Fotografie w książce ze zbiorów Archiwum Ikonograficznego i Biblioteki Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemyślu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Katarzyny Łuczak i Marii Korpal, Krystyny Pogonowskiej oraz Barbary i Ignacego Chełkowskich.

145 Fotografii na 45-lecie Muzeum / 145 Photographs for the Museum’s 45th Anniversary

  • Koncepcja albumu i dobór fotografii: Ewa Krzyżaniak-Ryś, Urszula Siekacz
  • Opracowanie redakcyjne albumu i teksty wprowadzające do rozdziałów: Urszula Siekacz
  • Przekład tekstów na język angielski: Sergiusz Olejnik
  • Wydawca: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
  • Rok wydania: 2009
  • ISBN: 978-83-86624-61-4
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 182
  • Wymiary: 208x208mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.