Katalog retrospektywnej wystawy fotografii "Jan Spałwan" wydany przy okazji wystawy kieleckiego fotografika Jana Spałwana, która była prezentowana w Galerii BWA "Piwnice" w Kielcach, w grudniu 1983 roku.
Staram się przedstawić rozległość pejzażu świętokrzyskiego budowanego z geometrycznych wzorów pól uprawnych. Walory i światłocień w krajobrazie wychodzą na fotografii jedynie przy dobrej słonecznej pogodzie, w powietrzu pozbawionym mgły. Wtedy można wykonać dokumentalne zdjęcie o wysokich walorach artystycznych. Obraz fotograficzny podlega tym samym prawom estetyki, co każde inne dzieło, grafiki lub malarstwa, oczywiście z pominięciem barwy. Treść obrazu powinna zainteresować widza nie tylko ze względu na przedmiot ale również z uwagi na myśl jaką autor chciał za pomocą niego wyrazić. Autor musi znaleźć motyw, oddzielić go niejako od otaczającego, obojętnego otoczenia i należycie go skomponować, czyli tak rozłożyć jego części w ramach obrazu, aby zespół linii i plan był miły dla oka a odpowiednio dobrane oświetlenie, stapiało poszczególne części motywu w jedną pełną plastyki i ekspresji całość. Pojęcia motywu i kompozycji są ze sobą nierozerwalnie splecione. Im piękniejszy jest motyw, tym pozornie mniejszy jest wysiłek kompozycji. Im bardziej niepozorny jest motyw, tym praca kompozycyjna trudniejsza i tym większy jest efekt artystyczny. (...)
Jan Spałwan
Jan Spałwan. Retrospektywna Wystawa Fotografii
- Fotografie: Jan Spałwan
- Teksty: Jan Spałwan, Paweł Pierściński
- Opracowanie graficzne katalogu: Marian Rumin
- Wydawca: Biuro Wystaw Artystycznych Kielce
- Rok wydania: 1983
- Ilość stron: 24
- Wymiary: 200x200mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Jan Spałwan (1921-2004) Kielczanin z wyboru. W latach 1945-1950 był fotoreporterem jednostki wojskowej w Kielcach. W latach 1950-1978 wspólnie z żoną Wandą prowadził usługowy zakład fotograficzny w Kielcach. Otrzymał honorowy tytuł "Mistrza Rzemiosł Artystycznych". Fotografią artystyczną zajmował się od 1967 roku, zadebiutował na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosła Spółdzielczego (Warszawa 1968). W latach 1968-1982 był członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1978 był członkiem ZPAF. W latach 1976-1978 był członkiem artystycznej "Grupy 10x10". W 1978 roku był współzałożycielem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. W latach 1973-2004 uczestniczył w ruchu fotografii krajoznawczej PTTK. Twórca autorskiej Galerii Fotografii "Spałwanówka" w Brzechowie k. Kielc. W latach 1968-1988 artysta był członkiem i przedstawicielem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Otrzymał wiele wyróżnień, medali, dyplomów i listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych (pod patronatem FIAP) było przyznanie Janowi Spałwanowi tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP) przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. Za swoją twórczość fotograficzną został wyróżniony Dyplomem Jana Bułhaka, przez Federację Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. W 1983 włączony do zespołu artystów odznaczonych Nagrodą Zespołową Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia. W 1985 rroku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Prace artysty znajdują się w zbiorach Francuskiego Muzeum Fotografii w Bievres, Muzeum Fotografii w Monachium, Muzeum Narodowym w Kielcach, Bibliotece Narodowej w Warszawie, BWA w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie oraz w wielu innych kolekcjach.