Katalog wystawy fotografii "Znane i nieznane fotografie rzeszowskiego artysty Zdzisława Postępskiego 1916-1991" prezentującej dorobek twórczy i artystyczny Zdzisława Postępskiego.
Co można powiedzieć o Jego fotografii? Jej cechą charakterystyczną jest perfekcja techniczna, hołdowanie klasycznym kanonom kompozycji obrazu. Być może dlatego w różnych ocenach Jego twórczości pojawia się termin fotografia elegancka, wysmakowana. Co wcale nie znaczy oderwana od życia. Bo, jak napisał kiedyś Jacek Kawałek: Na polu fotografii portretowej realizacje Postępskiego manifestują pełen szacunku stosunek do odrębności i godności drugiego człowieka.
Zadziwia różnorodność tematyczna prac Zdzisława Postępskiego. Obok fotografii turystycznej, uprawiał bowiem fotografię portretową, teatralną, dokumentacyjną (zabytki architektury), a nawet można rzec reportażową (folklor, obrazki z życia wsi). Tak realizował swe credo: Intuicja fotograficzna jest początkiem drogi. O dalszym rozwoju decyduje doświadczenie i analiza tego co robią inni. (...)
Bogdan Biskup
Zdjęcia które znalazły się w katalogu, pochodzą z archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Syn artysty, Tadeusz Postępski przekazał zbiór ponad 50 tys. negatywów i zdjęć do archiwum Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, która prowadzi prace nad ich katalogowaniem i opisem oraz udostępnianiem.
Znane i nieznane fotografie rzeszowskiego artysty Zdzisława Postępskiego 1916-1991
- Fotografie: Zdzisław Postępski
- Teksty: Irena Gałuszka, Bogdan Biskup, Barbara Bokota-Tomala
- Wybór fotografii: Irena Gałuszka, Barbara Bokota-Tomala
- Opracowanie graficzne: Barbara Bokota-Tomala, Bogdan Szczupaj
- Wydawca: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
- ISBN: 978-83-936959-1-1
- Rok wydania: 2014
- Ilość stron: 57
- Wymiary: 200x200mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Zdzisław Postępski (1916-1991) - fotografik z Podkarpacia, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), od 1981 roku był członkiem ZPAF. Był inicjatorem, współzałożycielem i przez kilka kadencji prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego które prężnie działało w latach 1965-1992 i miało ogromny wpływ na rozwój fotografii w regionie. Był instruktorem fotografii PTTK. Jego fotografie cechowały perfekcjonizm i klasyczna kompozycja obrazu. Fotografie cechowały się zadziwiającą różnorodnością tematyczną. Uprawiał fotografię turystyczną, portretową, teatralną, dokumentacyjną, reportażową fotografując folklor i obrazki z życia wsi. Wykonał dokumentację fotograficzną ponad 50-ciu spektakli teatralnych w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Pasjonat lotnictwa, pilot szybowcowy kategorii C. W 1946 roku był współzałożycielem Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Otrzymał również kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Za swoją działalność w 1970 roku, otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu fotografii, w roku 1975 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1977 roku, Medalem im. Jana Bułhaka za osiągnięcia w propagowaniu fotografii artystycznej.