Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii. XX Biennale Fotografii Górskiej - katalog JCK Jelenia Góra 2018

Katalog "Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii. XX Biennale Fotografii Górskiej" jubileuszowego XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, ma charakter wielowymiarowy. Składa się z nagrodzonych fotografii w konkursie, oraz prezentację zorganizowanych szeregu wystaw oraz seminarium poświęconego fotografii w Karkonoszach, które miało miejsce 21-22 września 2018 roku.

Biennale Fotografii Górskiej jest jedną z najważniejszych i najstarszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce. W Jeleniej Górze istnieje od 1980 roku. Impreza w roku 2018 jest dwudziestą edycją, jako że Biennale organizowane jest co dwa lata. Rówieśnikiem Biennale jest Międzynarodowy Konkurs Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda "Krajobraz górski", organizowany co roku od 1980 r. przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Wymienić należy również Biennale Krajobrazu w Kielcach, które jest od jeleniogórskiego młodsze o cztery lata.

Jeleniogórskie Biennale jest imprezą wyróżniającą się na mapie kulturalnej Polski, ponieważ od samego początku miało charakter festiwalu fotografii, nie ograniczającego się wyłącznie do konkursu. Integralnymi składnikami Biennale były zawsze plenery w górach, wystawy poplenerowe, historyczne, a także prezentacje nowoczesnych form fotografii górskiej. Biennale starało się również od samego początku pretendować do kategorii imprez o charakterze artystycznym: do jury konkursu zapraszani byli fotograficy, na plenery w górach również zapraszani byli twórcy o indywidualnym, wyrazistym podejściu do fotografii, dzięki czemu wystawy poplenerowe Biennale w Jeleniej Górze miały zwykle spójny wyraz i wyróżniały się: albo nowoczesnym podejściem do fotografii, albo poszanowaniem
szlachetnych technik tradycyjnej fotografii.

Biennale Fotografii Górskiej istnieje w niezmienionym kształcie głównie dzięki pracy wielu ludzi, z których najdłużej pracowali przy nim Wojciech Zawadzki (trzydzieści jeden lat) i Ewa Andrzejewska (dwadzieścia pięć lat). Dzięki ich zaangażowaniu Biennale pozostało jedną z najwspanialszych imprez fotograficznych w Polsce, która od pierwszych chwil, mimo trudnych czasów, w których powstawała, przekraczała ograniczenia lokalne i integrowała środowisko fotograficzne z całej Polski, w ostatnich latach także z Czech. (...)

Joanna Mielech

  • Wystawa pokonkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej - Muzeum Karkonoskie - autorzy fotografii: Wiktor Baron, Zdzisław Barut, Marcin Bawiec, Adam Bencal, Piotr Buczek, Wojciech Bykowski, Ignacy Cembrzyński, Magdalena Chudzik, Dominika Chwastek, Paweł Cyrulik, Petr Čechura, Petr Čapek, Wojciech Dąbrowski, Wojciech Domagała, Artur Dudka, Jiří Dvořák, Joanna Dziedzic–Zubek, Piotr Fagasiewicz, Dariusz Goetze, Grzegorz Górnisiewicz, Piotr Grochala, Józef Haduch, Marek Hasso-Agopsowicz, Ingrid Holmanová, Anna Jakubowska, Břetislav Jans, Radek Jaworski, Henryk Tomasz Kaiser, Michał Kasperczyk, Marcin Kęsek, Paweł Klasa, Agnieszka Kozłowska, Przemysław Kruk - II nagroda, Piotr Krzaczkowski - Grand Prix, Martyna Kucińska, Grzegorz Kukla, Dagmara Kwolek, Václav Lahovský, Jaroslav Lelek, Ivana Lhotáková, Milan Lhoták, Anna Łukawska, Grzegorz Matoryn, Katarzyna Matoryn, Jacek Mazur, Jan Mika, Krzysztof Młynarz, Marek Mżyk, Marek Neumann, Stanislav Odvářka - III Nagroda, Rafał Orłowski, Bartosz Pawlik, Bogusław Pawłowski, Kazimierz Pichlak, Ignacy Pilch, Mateusz Pojman, Katarzyna Preuss, Andrzej Sadowy, Marzena Smyłła, Łukasz Sowiński, Piotr Stachlewski, Krzysztof Strzoda, Dominika Sulkowska, Wojciech Szuster, Marek Szyryk, Zbyněk Šanc, Ludmila Šťastná, Dawid Tatarkiewicz, Anna Toch, Zygmunt Trylański, Katarzyna Warańska, Paweł Włodarczyk, Janusz Wojcieszak - I nagroda, Michał Woźniakowski, Marie Vojkovská oraz Jan Zych.
  • Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku - wystawa prezentująca początki fotografii w Karkonoszach od lat 60-tych XIX do początku XX wieku. Pokazane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H. Eckerta, F. Pietschmanna, F. Kratkiego ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych.
  • Kiedyś i dziś - Galeria Pod Brązowym Jeleniem - wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii.
  • Fotografie z rokitnickich zbiorów - Książnica Karkonoska - wystawa prezentująca fotograficzną kronikę miasta Rokytnice w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych.
  • Wystawa poplenerowa - Samotnia 2018 - Galeria Korytarz - wystawa będąca efektem międzynarodowego pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia.
  • Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki Góry - fotografia - Galeria BWA - Wystawa jest prezentacją fotografii górskich z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych, Rudaw Janowickich i Pienin powstałych od lat 70-tych ubiegłego wieku do roku 2016. Fotografie wykonane zostały w sposób tradycyjny, w ciemni, metodą fotochemiczną z wielkoformatowych negatywów.
  • Fotogeniczne Karkonosze - Pałac Bukowiec - prezentacja pokazująca w przekrojowy sposób różne tradycje fotografowania w Karkonoszach od lat 60-tych XIX wieku po współczesność.

Jubileuszowe XX Biennale Fotografii Górskiej poświęcone jest pamięci Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego. Artyści związani z Jelenia Górą. Byli głównymi organizatorami życia artystyczno - fotograficznego w Jeleniej Górze. Ich rola w integracji środowiska fotograficznego w Polsce jest nieoceniona. Pracowali w Jeleniogórskim Centrum Kultury i tam zajmowali się przez wiele lat organizacją Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, górskich plenerów, wszechnic fotograficznych, prowadzili Galerię Korytarz, powołali szkołę fotografii przy JCK i przez całe życie byli aktywni twórczo. Propagowali tradycyjne techniki w fotografii, pracę w ciemni fotograficznej. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych prezentacjach fotografii w Polsce.

W ramach zorganizowane zostało również seminarium "Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach", które miało miejsce w Książnicy Karkonoskiej - wsród autorów Roman Hryciów, Adam Sobota,
Janusz Nowacki, Joanna Mielech, Pavel Scheufler oraz Piotr Krzaczkowski.

Organizatorem Biennale Fotografii Górskiej jest Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Współpraca Książnica Karkonoska, Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí. Czeski partner projektu Město Rokytnice nad Jizerou.

Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii. XX Biennale Fotografii Górskiej / Fotografie v Krkonoších, Krkonoše ve Fotografii. XX Bienále horské fotografie

  • Kurator wystaw: Tomasz Mielech
  • Teksty: Adam Sobota, Joanna Mielech, Pavel Scheufler
  • Projekt graficzny, projekt okładki, łamanie, przygotowanie do druku: Wojciech Miatkowski
  • Tłumaczenia tekstów: Helena Jankowska
  • Wydawca: Jeleniogórskie Centrum Kultury
  • Rok wydania: 2018
  • Ilość stron: 96
  • Wymiary: 210x297mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, czeski
  • Wydanie: pierwsze

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.