Zbigniew Łagocki - Fotografie - katalog wystawy Galeria Sztuki Współczesnej Esta 2008

Katalog wystawy fotografii Zbigniewa Łagockiego "Fotografie" która miała miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej Esta w Gliwicach od 5 czerwca do 20 czerwca 2008 roku.

Prezentacja przypomina realizacje Zbigniewa Łagockiego z lat 60. i 70. XX w. z obszaru konsekwentnie realizowanego programu fotografii ciała kobiecego. Dzięki wyborowi zdjęć i szczególnemu ich zestawieniu, tworzy jednocześnie nową sytuację. Pierwszy zestaw to tradycyjne akty we wnętrzu zbudowane z nastroju, światłocienia, wyciszonego klimatu, odpowiadające naszemu obrazowi potocznego postrzegania ciała. Zabieg artysty polega na umieszczeniu modelki na tle symbolicznego motywu okna, w różnych wzajemnych relacjach. Dzięki temu ciało pokazane dosłownie także zyskuje wymiar symbolu, uwalniając nas od stereotypów i przyzwyczajeń, a myślenie kierując w stronę pojęć abstrakcyjnych jak wolność, marzenie, spokój. Kontrastowo przedstawia się drugi zestaw fotografii wybrany z cyklu "Body-Building", będącym właściwie fragmentem cyklu "Poliformia" jednym z bardziej znaczących w dorobku Zbigniewa Łagockiego, wpisanym już w historię polskiej fotografii. Manipulacja artystyczna przebiega tu odwrotnie niż w pierwszym zestawie prac. Są to fotografie szczególnej syntezy aktu, aluzyjne obrazy pokazujące ciało w abstrakcyjny sposób. Dzięki temu nasza uwaga zostaje skierowana właśnie na niepokojący konkret intymnej przestrzeni.

Iwona Święch

Fotografie

  • Fotografie: Zbigniew Łagocki
  • Tekst: Iwona Święch
  • Opracowanie graficzne: Marta Konopacka
  • Reprodukcje: Jacek Stapowicz
  • Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Esta
  • Rok wydania: 2008
  • Ilość stron: 18
  • Wymiary: 210x297mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Zbigniew Łagocki (1927-2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 r. był członkiem ZPAF. Należał do Photographic Society of America. Przewodniczył komisji artystycznej FIAP. Otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: „Wystawa Fotografii Subiektywnej” (1968) i „Fotografowie Poszukujący” (1971). Od 1977 r. wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1990 r. objął stanowisko kierownika Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki. Dzięki jego staraniom utworzono specjalizację Fotografia, co dało możliwość dyplomowania w tej dziedzinie. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dwukrotnie był prorektorem ds. studenckich w ASP oraz rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. Wydał album autorski Dom na Groblach. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w wielu konkursach fotograficznych. Zdobył ponad 20 medali na konkursach fotograficznych między innymi w 1967 roku otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.