Zbigniew Podsiadło - urodził się w 1955 roku na Ziemi Kieleckiej w Borszowicach na Ponidziu. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Członek Rady Fundacji "Centrum Fotografii", Rady Programowej Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. Autor znakomitych pejzaży oraz pogłębionych reportaży o proweniencji socjologicznej, twórca dokumentów fotograficznych o wysublimowanej estetyce, a przy tym człowiek niezwykle aktywny, współorganizator i uczestnik pracy znanych grup twórczych opiewających urodę Ziemi Śląskiej oraz dokumentujących odchodzące w przeszłość elementy krajobrazu polskiego.
Zbigniew Podsiadło to bardzo ważna postać polskiej fotografii artystycznej. U podstaw myślenia o fotografii znajdujemy u artysty przekonanie, że głównie jej czarno - biała wersja jest w stanie sprostać oczekiwaniom jego wizji. Zbigniew Podsiadło fotografuje od 1974 roku. W 2014 roku obchodził 40. lecie pracy twórczej. Konsekwentne unikanie koloru to nie jedyna charakterystyczna cecha zdjęć. Wizytówką jego twórczości jest także elegancja. Przejawia się ona nie tyle poprzez temat, ile przez zastosowanie harmonijnych proporcji oraz szlachetnie wyważonych kontrastów pomiędzy ukochaną czernią i bielą. Cecha która wyróżniaja fotografie artysty to brak w nich nieznośnej "oczywistości", która najczęściej przejawia się w przedstawieniu tematu poprzez pokazanie jedynie ikony funkcjonującej w danej kulturze, symbolu tak jednoznacznego, że zamyka perspektywę patrzenia na dalszy plan. Takie traktowanie tematu jest może intrygujące, lecz poprzez wyrwanie z kontekstu może stać się przekłamane.
Jako młody człowiek prowadził dyskoteki i imprezy muzyczne, jeździł na koncerty jazzowe, plenery z plastykami i malarzami. Był związany ze śląską sceną jazzową, dokumentował pożyczoną Zorką 4, nocne koncerty w Śląskich klubach m.in. występy grupy SBB. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych uczestniczył w pracach kieleckiego środowiska fotograficznego, jego prace były nagradzane na Biennale Krajobrazu Polskiego, a udział w Ogólnopolskich Sympozjach Fotograficznych pn. Krajobraz owocował powstaniem nowych cykli fotografii. W ostatnim okresie Zbigniew Podsiadło nadal fotografuje nieodmiennie poruszając tematy ponadczasowe jakimi są człowiek i krajobraz, a sporą część energii twórca poświęca porządkowaniu archiwum i utrwalaniu własnego dorobku. W jego pracach wyraźnie widoczny jest ład kompozycyjny i silna rola światła, wzmacniają one przekaz, wciągając widza do środka duchowej przestrzeni opisywanej w zdjęciach. Przez kadry przewijają się najrozmaitsze obiekty będące raz dziełem człowieka a innym razem dziełem natury.
Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych, juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii, kurator wystaw fotograficznych i multimedialnych, promotor młodych adeptów fotografii i sztuk wizualnych. W latach 2005 – 2016 był kuratorem i opiekunem artystycznym Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Jest członkiem jury w konkursach fotograficznych, m.in. w "URBAN - Everyday City Life In Your Pictures" - Międzynarodowym Salonie Fotograficznym we Włoszech, Międzynarodowego Konkursu Fotografii Industrialnej FOTO-PEIN w Rybniku, Śląska Fotografia Prasowa (Polska - Czechy) w Katowicach oraz Polsko-Słowackim konkursie Mój Beskid NiskiI w Gorlicach i Bardejovie.
W 2014 roku w Sosnowieckim Centrum Sztuki artysta zaprezentował wystawę fotografii pt."W szarościach. 40 lat pracy twórczej Zbigniewa Podsiadło."
W 2016 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się monumentalna wystawa prac Zbigniewa Podsiadło zatytułowana "Igrzysko Boże", która była retrospektywnym ujęciem dorobku autora w temacie przewodnim wystawy, od lat 70-tch ubiegłego wielu, aż po jego współczesne dokonania. W 2015 roku ukazał się równmież album fotografii "Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia" wydany przez Muzeum Śląskie w Katowicach jako katalog do wystawy.
Wystawy indywidualne
- 1977 - Reakcje
- 1979 - Fotografie
- 1984 - Etiuda Śląska
- 1985 - Cykle fotograficzne
- 1986 - Akt i portret
- 2003 - Prowincja
- 2005 - Łemkowyna
- 2010 - Tożsamość Miejsca
- 2010 - Sandomierz
- 2011 - Sandomierz - Galeria Rotunda, Bytom
- 2013 - Tajemnica Tryptyku
- 2014 - W Szarościach - Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
- 2015 - Igrzysko Boże
- 2017 - Podsiadło
- 2018 - Wspomnienia i teraźniejszość
- 2018 - Fotografie
- 2019 - Łemkowyna
- 2021 - Łemkowyna - Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
- 2022 - Łemkowyna - Galeria MOK w Zawierciu
- 2023 - Szukanie światła - Galeria Miasta Ogrodów w Katowiach
- 2023 - Prowincja - FotoArtFestiwalu 2023 - Galeria Bielska BWA, Bielsko Biała
- 2023 - Prowincja - fotografia z zapisu srebrowego - Galeria krótko i węzłowato..., Łódź
Fotograf brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, indywidualnych i zbiorowych - otrzymał nagrody oraz medale na prestiżowych wystawach fotografii w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie, Bardejovie i wielu innych.
Nagrody
- 1977 - Srebrny medal - FIAP Zagrzeb
- 1977 - Brązowy medal - Singapur
- 1978 - Wyróżnienie - Rio de Janeiro
- 1978 - Srebrny medal - Budapeszt
- 1979 - Brązowy Medal - Moskwa
- 1979 – Dyplom honorowy - Chiny
- 1981 - Druga nagroda - San Francisco
- 1985 - Brązowy medal - Berlin
- 2010 - pierwsza nagroda - Photo-Pein - Rybnik
- 2010 - nagroda specjalna - Photo-Pein - Rybnik
- 2015 - Srebrny Medal - Bardaf International - Bardejov
- 2016 - Międzynarodowe Biennale Krajobrazu - Definicja przestrzeni - Kielce
Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Dla Kultury Polskiej", laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 i 2018 roku. W czerwcu 2017 roku Zbigniew Podsiadło uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.
Publikacje
- FOTO - Polska
- Fotografia - Polska
- PHOTOGRAPHY - USA
- Hungaria Foto - Węgry
- FOTO CINE EXPERT - Szwajcaria
- PHOTOCOMMUNICATION - Austria
- Sowietskoje Foto - Rosja
- Arte Fotografica - Hiszpania
- Photography Year Book – Anglia.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu oraz w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Włoszech oraz w kraju. Około 50 prac i cykli tematycznych autora zostało zakupionych do Polskiej Fototeki Narodowej.