Książka "Cień Czarnobyla" której autorem jest Wojciech Sternak przdstawia cykl czarno-białych fotografii, utrzymanych w konwencji fotografii dokumentalnej, opowiadających o katastrofie czarnobylskiej. Projekt został realizowany w wysiedlonym po katastrofie mieście Prypeć i jego okolicach.
Niełatwo jest opisać atmosferę panującą w Prypeci. Z jednej strony świadomość skażenia terenu, tak silnego w pierwszym okresie, teraz znacznie mniejszego, lecz na tyle dużego, że wciąż nie pozwala ono osiedlić się tutaj ludziom. Z drugiej uporczywe poczucie, że czas się tu zatrzymał. Jedynym dowodem, że jednak płynie, jest wiek drzew, które bezszelestnie obejmują porzucone budynki. Wreszcie wszechobecna cisza przerywana co jakiś czas krokami przyjezdnych naukowców, dokumentalistów. Cisza, która niektórych przytłacza, zmusza do jak najszybszego wyjazdu z tego miasta widma, innych skłania do chwili zadumy i próby odczytania przesłania, jakie niesie ludzkości to miasto. Cisza, która jest niekończącym się strumieniem pojedynczych minut składanych w hołdzie ofiarom czarnobylskiej tragedii. (...)
W wyniku awarii reaktora w elektrowni czarnobylskiej do atmosfery przedostało się około pięćdziesiąt ton materiałów radioaktywnych. Kilkakrotnie więcej niż ważyła bomba zrzucona na Hiroszimę. Miasto Prypeć, położone nieco ponad dwadzieścia kilometrów od Czarnobyla i niecałe trzy kilometry od samej elektrowni atomowej, w założeniu było miejscem zamieszkania dla pracowników nowo powstającego kompleksu energetycznego. Po katastrofie zostało całkowicie wysiedlone. 26 kwietnia 1986 roku czas w Prypeci zatrzymał się. Jedynym znakiem, że jednak płynie, jest wiek drzew, które bezszelestnie obejmują porzucone budynki. (...)
Cień Czarnobyla
- Fotografie: Wojciech Sternak
- Korekta: Joanna Dylewska
- Wydawnictwo: Artfolio
- ISBN: 978-83-923-876-0-2
- Rok wydania: 2006
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 109
- Wymiary: 150x166mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Wojciech Sternak (ur. 1979 r.) polski artysta wizualny, fotograf i kulturoznawca. Wykładowca akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Studium Fotografii ZPAF. Zajmuje się teorią, praktyką i dydaktyką fotografii (zwłaszcza dokumentalnej). Interesuje się szczególnie relacją podróży i fotografowania. Od 2013 roku pracuje między innymi nad dokumentalnym cyklem "Dopóki. Wisła" opowiadającym o naszej największej rzece. Popularyzator fotografii, prowadzi warsztaty i wykłady o fotografii dla uniwersytetów, szkół i ośrodków kultury w wielu miastach Polski. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, ZPAF i Naukowego Towarzystwa Fotografii. Autor tekstów o fotografii oraz wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.