Książka fotograficzna "Człowiek w ciemnych okularach" której autorem jest polski fotograf dokumentalista Mariusz Forecki. Projekt został realizowany w Moskwie i obwodzie moskiewskim w latach 2013-2015. Książka została wydana w 2016 roku przez ZPAF Okręg Wielkopolki i PIX.HOUSE.
Książka to opowieść o życiu codziennym we współczesnej Rosji. Mariusz Forecki skupia się na metodach budowania społeczeństwa / narodu w oparciu o gloryfikowanie militaryzmu, przemocy i ciągłych odniesień do historii. Fotografie, które znalazły się w książce powstały w latach 2013-2015 w Moskwie i w Obwodzie moskiewskim. Okładka książki i jej brzegi są intensywnie czerwone, by celowo przypominałą słynny radziecki paszport - czerwoną książeczkę.
Książka "Człowiek w ciemnych okularach" otrzymała nagrodę podcza Miesiąca Fotografii w Bratysławie w 2016 roku w kategorii "fotografia współczesna", oraz wyróżnienia: Fotopublikacja Roku 2016, Grand Press Photo 2016, PHotoEspaña, Athens Photo Festival, Print Control no 6.
Człowiek w ciemnych okularach / The man in dark glasses / Человек в темных очках
- Fotografie, koncepcja książki i edycja zdjęć: Mariusz Forecki
- Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
- Tłumaczenia: Adrian Wykrota, Aleksander Gazarian, Mikołaj Skilski
- Wydawnictwo: ZPAF OW / PIX.HOUSE
- ISBN: 978-83-908063-7-2
- Rok wydania: 2016
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 144
- Wymiary: 174x247mm
- Język: polski, angielski, rosyjski
- Wydanie: pierwsze
Mariusz Forecki - fotograf, dokumentalista, członek ZPAF. Jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od roku 1990. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, między innymi: "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Nowy, wspaniały świat", "BlueBox". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, między innymi, kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika "Newsweek" na najlepszy reportaż. W roku 2004 otrzymał wyróżnienie ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest współwydawcą - z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem - internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor publikacji "I love Poland" opisującej życie codzienne w Polsce lat 1989-2009 (Poznań 2009), oraz albumu "Poznań, kultura na każdą porę" (Poznań 2010), będącego fotograficzną rejestracją życia kulturalnego miasta oraz "Kolekcja Wrzesińska" (2011), "W Pracy" (2011), "Człowiek w ciemnych okularach" (2016) i "Mechanizm. Polska 1988-2019" (2019). Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE.