Katalog wystawy fotografii Wojciecha Prażmowskiego "100 fotografii" która miała miejsce w Galerii FF w Łodzi w maju i czerwcu 2000 roku. Katalog został wydany przez Galerię Forum Fotografii która działa w Łódzkim Domu Kultury.
Wojciech Prażmowski konsekwentnie od lat tworzy swe obrazy wykorzystując stare fotografie, takie jakie znamy z rodzinnych albumów. Anonimowym postaciom z pojedynczych zdjęć nadaje nową tożsamość, łącząc je ze sobą, budując za ich pomocą paradoksalne "nowe historie z przeszłości". Posłużenie się starymi zdjęciami można odczytać jako wyraz niewiary fotografa w zdolność fotografii do zachowania obrazu chwili bieżącej, jej niemożności bycia relacją z teraźniejszości. Fotografia pokazuje bowiem zawsze to, co minione, to co było wprawdzie aktualne przed obiektywem kamery, ale co nieuchronnie w momencie naciśnięcia migawki staje się nieruchomym obrazem minionego. Wyrywając chwilę czasowi, fotografia umieszcza obraz raz na zawsze w przeszłości, na swój sposób uśmierca go wraz z tym wszystkim, co na niej się znalazło. Iluzją wydaje się nadzieja, że zachowując obraz aktualności, przedłużamy jej trwanie. Fotografia niestety nie jest w stanie odpowiedzieć na wołanie: "Chwilo, trwaj!" Trwanie chwili jest jedynie odczuciem psychologicznym. W świecie materii poddanej prawom fizyki, ku której zwraca się obiektyw kamery, nie ma teraźniejszości. Weryfikowalne i wymierne jest tylko to, co trwa (a więc znajduje się poza czasem) lub to, co było. Natomiast to, co będzie, może stanowić jedynie wątpliwą hipotezę, która sprawdzi się lub nie, gdy przejdzie do przeszłości.
Ten związek fotografii z czasem, jej ostateczna oraz nieodwołalna przynależność do czasu minionego, stanowi podstawę w grze z obrazami przeszłości oraz z czasem jaką prowadzi Prażmowski. Pokazuje on, że fotografia zawsze jest melancholijnym przekazem z przeszłości. Intensyfikując egzystencjalne doświadczanie przemijania, którego oczywistym świadectwem jest zdjęcie, wywołuje emocje. Ta emocja właśnie sprawia, że stare zdjęcia przyciągają naszą uwagę, zmuszają do wnikliwego oglądu, nawet jeśli z sytuacjami na zdjęciach nie łączy nas żaden osobisty związek. Obok pamięci, fotografia zdaje się być jedynym skutecznym sojusznikiem w naszych zmaganiach z przemijającym czasem. Efemeryczny byt postaci z prac Prażmowskiego przywrócony został przecież z przeszłości tylko dzięki fotografii oraz woli autora. Obcowanie z fotografią ma również pewien paradoksalny charakter. Kontakt ze starymi zdjęciami pomagając nabrać dystansu wobec przeszłości, pozwala jednocześnie intensywniej odczuć teraźniejszość. (...)
Lech Lechowicz
Premierową prezentację wystawy Wojciecha prażmowskiego "100 fotografii" przygotowałą Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztiki" w Krakowie.
100 fotografii
- Fotografie: Wojciech Prażmowski
- Tekst: Lech Lechowicz
- Wydawca: Galeria FF
- Rok wydania: 2000
- ISBN: 83-87398-07-1
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 8
- Wymiary: 210x210mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Wojciech Prażmowski - urodzony 8 maja 1949 w Częstochowie. Fotograf, twórca eksperymentalnej fotografii artystycznej, członek ZPAF. Absolwent Szkoły Fotografii Twórczej w Brnie (1975). Profesor warszawskiej ASP i łódzkiej PWSFTViT. Wykładał również fotografię w poznańskiej ASP, Warszawskiej Szkole Fotografii oraz w Wyższym Studium Fotografii w Łodzi. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Twórca foto-obiektów. Brał udział w blisko 300. wystawach i projektach w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art w Tokio, Alvar Aalto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Laudres Foundation w Nowym Jorku oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich. W grudniu 2009 roku Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis, w 2019 roku otrzymał Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.
Podobne artykuły: