Katalog został wydany przy okazji wstawy fotografii "Miasto niewidzialne. Paryż", której autorem jest Bogdan Konopka, wystawa miała miejsce w Galerii FF w Łodzi w maju 1995 roku.
Każda fotografia oddaje grę cieni i światła - dosłowną i umownie interpretowaną w "języku" naszej kultury. Każda fotografia jest odbiciem rzeczywistości, jest przetworzoną formalnie (raster) płaską kopią tejże rzeczywistości. Nie każdej jednak udaje się coś dodać do tego obrazu, stworzyć go niemal na nowo, dopowiedzieć formą, która przenosi ponad tę rzeczywistość, niweczy ją ale i wywyższa, degraduje ale i uwzniośla. Chodzi tu o analogon - obraz rzeczywistości "skonstruowany" na kanwie realnego widoku, a jednak wpierw ukształtowany w umyśle, w spięciu wrażliwości i twórczych zdolności. I tu dopiero pojawia się to co jest naddatkiem - to co istoczy się na granicy realności, prześwituje z tła, to co kształtuje się pomiędzy bielą a czernią, pomiędzy intencjami a ich spełnieniem, pomiędzy tym co oczywiste a tym co dodane z woli twórcy, w splocie emocji, odczuć, wrażeń, co wynika z nieoczywistego świata sztuki. Tak też ujawniają się fotogeniczne właściwości obrazu, to jest niepowtarzalność owej aury, którą zdjęcie emituje. (...)
Andrzej Saj
Miasto niewidzialne. Paryż / La Ville Invisible. Paris
- Fotografie: Bogdan Konopka
- Tekst: Andrzej Saj\
- Tłumaczenie: Maciej Świerkocki, Florence Bailly
- Wydawca: Galeria FF - Forum Fotografii
- Rok wydania: 1995
- Ilość stron: 10
- Wymiary: 210x210mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski, francuski
- Wydanie: pierwsze
Bogdan Konopka (1953-2019) - fotograf, krytyk, publicysta, pedagog i podróżnik. Należał do ZPAF. Tworzył od połowy lat 70. XX wieku. Był jednym z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-85 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym "Format" oraz Kwartalnikiem "Fotografia" (2000-12). Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-97), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-11) oraz w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-16). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W swej twórczości preferuje fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesują go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych nazywanych roboczo pejzażem wewnętrznym. Prace artysty są wystawiane w wielu krajach na całym świecie, znajdują się w kolekcjach znanych muzeów, m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Collections du Ministre de la Communaute Francaise de Belgique w Brukseli, Domu Fotografii w Moskwie.
Podobne artykuły: