Książka "Władysław Rut - życie i twórczość" to zbiór materiałów źródłowych dotyczących Władysława Ruta. Publikacja powstała w oparciu o archiwum, będące w posiadaniu jego syna Antoniego i została tak skonstruowana, aby prezentowane materiały dawały stosunkowo pełny obraz działalności artysty Została wydana w 2017 roku przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Prezentują twórcę zaangażowanego zarówno w sztukę socrealistyczną jak i w dokumentację życia polskiego kościoła katolickiego oraz opozycji solidarnościowej. Z prezentowanych dokumentów zarysowuje się obraz nietuzinkowego eksperymentatora w sferze techniki, będącego jednym z pionierów powojennej fotografii barwnej, a przede wszystkim innowatora w dziedzinie stereoskopii. Źródła te pozwalają zrozumieć również niezwykle interesujący aspekt działalności ówczesnych twórców, a mianowicie ekonomiczne i organizacyjne uwarunkowania ich pracy np. zdobywanie koncesji na zagraniczne wyjazdy, system zakupu prac, pozyskiwanie zleceń z Pracowni Sztuk Plastycznych czy wreszcie reguły codziennej konkurencji zawodowej.
To właśnie możliwość odkrywania, na bazie zgromadzonych archiwaliów, nieznanych wątków zarówno z działalności Władysława Ruta, jak i historii poznańskiego środowiska fotograficznego, stanowi o podstawowej wartości niniejszej książki. Jeśli zatem czytelnik rozważy jej zawartość jako próbę odnalezienia kolejnych elementów uzupełniających jeszcze nie w pełni zrekonstruowany obraz poczynań poznańskich fotografów, to zrozumie istotę i znaczenie tego opracowania. (fragmenty „Wprowadzenia” autorstwa Macieja Szymanowicza)
Władysław Rut - życie i twórczość. Dokumentacja (wybór)
- Redakcja: Władysław Nielipiński
- Współpraca merytoryczna: Antoni Rut
- Opracowanie graficzne: Władysław Nielipiński
- Korekta: Anna Milejska
- Wydawnictwo: WBPiCAK w Poznaniu
- Rok wydania: 2017
- ISBN: 978-83-65772-20-6
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 258
- Wymiary: 205x297mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Rut Władysław (1910-1985) Debiutował w 1934 r. fotoreportażem w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym", autor filmów dokumentalnych, dokumentalista Międzynarodowych Targów Poznańskich, pionier fotografii stereoskopowej, autor przyrządów do oglądania w telewizji obrazu trójwymiarowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Dzięki jego uporowi zachował się w mieście jedyny w Polsce fotoplastikon, czynny od 1923 r. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Autor albumów fotograficznych dla Polonii.
Książka dostęna w formie cyfrowej do pobrania na stronie wydawnictwa.
Pobierz