Album fotografii "Obrazy odkryte na nowo" którego autorem jest Tomek Sikora. Książka była premierowo pokazywana podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2021 roku.
Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To my autorzy przecież decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze prostokąta lub kwadratu nadajemy jej osobisty charakter, bowiem pozbawiamy ją szerszego kontekstu. Często bywa też, że w wykadrowanym już naszym obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od ich kontekstu uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną. Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz. Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie.
Tomek Sikora
Prace zawarte w albumie, prezentowane były na wystawie "Obrazy odkryte na nowo", którą można było oglądać Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego, Scena MOS oraz w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu w 2021 roku.
Obrazy odkryte na nowo
- Fotografie: Tomek Sikora
- Wiersze: Mateusz Poterański
- Wydawca: Boni Libri
- ISBN: 978-83-961838-2-8
- Rok wydania: 2021
- Ilość stron: 84
- Wymiary: 432x310mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W latach 70 tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy. W 1979 zrealizował z Marcinem Mroszczakiem dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Centrum Pompidou w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne, gdzie dwukrotnie został wybranym najbardziej kreatywnym fotografem reklamowym w Australii i Oceanii. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 do 2010 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich ( 92 ) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. Ma się świetnie i wciąż bawi się fotografią.