Książka "Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne w Zielonej Górze 1954-1984" to opracowanie historii i działalności ruchu fotograficznego zrzeszonego w Lubuskim Towarzystwie Fotograficznym w Zielonej Górze.
Przed 30-stu laty bez deklaracji ideowych miłośnicy fotografii czynnie włączyli się w budowę nowego życia na ziemiach, które po wiekach wróciły do Macierzy. Ziemia Lubuska wówczas stanowiła białą plamę na mapie powstającego w Polsce Ludowej społecznego ruchu miłośników fotografii. Wśród niepowtarzalnej atmosfery pionierskich działań, mających na celu tworzenie, między innymi nowych, polskich tradycji kulturalnych nie zabrakło miłośników fotografii.
W czerwcu 1954 r. Bernard Blum i nieżyjący iuż Florian Zając starania w ówczesnym Polskim Towarzstwie Fotograficznym o powołanie pierwszego na Ziemi Lubuskiej wojewódzkiego oddziału PTF w Zieonej Górze.
Grupę założycielską Towarzystwa Fotograficznego w Zielonej Górze stanowili ludzie, którzy profesjonalnie z fotografią lub plastyką nie byli związani, byli to autentyczni miłośnicy fotografii.
W pierwszych latach istnienia, Towarzystwo szybko liczebnie rozwijało się, w roku 1956 liczyło już 80 członków, w tym około 50% aktywnych, wielu przychodziło do Towarzystwa z przekonaniem, że członkowstwo pozwoli na zawodowe uprawianie rzemiosła fotograficznego. Tymczasem Towarzystwo stawiało przed sobą inne cele. Statutowym zadaniem Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego i jest podnoszenie wśród swoich członków poziomu umiejętności w zakresie fotografii jako wiedzy i sztuki, otoczenie opieką młodych talentów fotograficznych, umasowienie ruchu fotograficznego reprezentowanie lubuskiego ruchu fotograficznego oraz popularyzację fotografii we wszystkich jej dziedzinach. (...)
30. Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne w Zielonej Górze 1954-1984
- Wydawca: LTF Zielona Góra
- Rok wydania: 1984
- Ilość stron: 18
- Wymiary: 174x232mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze