Saul Leiter - urodził 3 grudnia 1923 roku w w Pittsburghu w USA. Amerykański artysta, malarz, fotograf samouk. Pionier fotografii kolorowej i ulicznej. Był synem rabina i wybitnego uczonego talmudycznego. Zainteresował się malarstwem w 1946 roku. Opuścił college teologiczny, do którego uczęszczał w Cleveland, i przeniósł się do Nowego Jorku, by kontynuować naukę malarstwa. Wkrótce po przyjeździe do Nowego Jorku spotkał malarza abstrakcyjnego ekspresjonistę Richarda Pousette-Darta, który eksperymentował również z fotografią. Zaczął współpracować z innymi współczesnymi fotografami, takimi jak Robert Frank i Diane Arbus, pomógł stworzyć coś, co Jane Livingston nazywała New York School of Photographers.
W 1948 roku Saul Leiter zaczął eksperymentować z kolorem, głównie za pomocą filmu Kodachrome 35 mm który był już po dacie przydatności do użycia. Uwielbiał być zaskoczony dziwnymi zmianami koloru, które miały wtedy miejsce. Jego głównymi tematami były sceny uliczne i jego mały krąg przyjaciół. Leiter wniósł ogromny i wyjątkowy wkład w fotografię w Nowym Jorku w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jego abstrakcyjne formy i radykalnie nowatorskie kompozycje mają malarską jakość, która wyróżnia się wśród twórców w Nowym Jorku tamtych lat. Jego najwcześniejsze fotografie w czerni i bieli i kolorze wykazują niezwykłe podobieństwo do medium.
Edward Steichen zaprezentował czarno-białe fotografie Leitera na wystawie Always the Young Strangers w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w 1953 r. Steichen w swoim przemówieniu „Experimental Photography in Color” w MoMA w 1957 r. gdzie zamieścił także 20 kolorowych fotografii Leitera. W 1958 roku dyrektor artystyczny Henry Wolf opublikował kolorową pracę Leitera w Esquire, a później w Harper's Bazaar.
Leiter kontynuował pracę jako fotograf mody przez następne 20 lat, jego zdjęcia były publikowane w Show, Elle, British Vogue, Queen i Nova.
Wiele fotografii wykonywał głównie dla własnej przyjemności głównie w Nowym Jorku i Paryżu. Na początku lat 80. Leiter stanął w obliczu trudności finansowych, które zmusiły go do zamknięcia studia w Fifth Avenue. Przez następne dwie dekady żył i pracował praktycznie nieznany. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych zaczął szerzej prezentować swoje prace na wystawach w Nowym Jorku, Chicago. Pierwsza europejska retrospektywa fotografii ulicznej Saul Leiter odbyła się w Fondation Henri Cartier-Bresson w Paryżu. Olbrzymia wystawa obejmowała dwa piętra.
Jak sam powiedział w jednym z wywiadów „Wiele życia spędziłem na ignorowaniu. Zawsze byłem w ten sposób bardzo szczęśliwy. Bycie ignorantem to wielki przywilej. Tak myślę, że nauczyłem się widzieć, czego inni nie widzą i reagować na sytuacje inaczej. Po prostu patrzyłem na świat, nie do końca przygotowany na wszystko.”
W 2006 roku, z pomocą historyka sztuki Martina Harrisona oraz Howard Greenberg Gallery, opublikował przełomową monografię Saul Leiter: Early Color opublikowaną w Niemczech. To, co Leiter nazwał swoją „małą książeczką”, stało się mocną sensacją i ugruntowało pozycję artysty jako wczesnego pioniera fotografii kolorowej na świecie.
W 2006 r. W Milwaukee Museum of Art odbyła się pierwsza wystawa fotografii Leitera w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku Leiter pojechał do Paryża na swoją pierwszą europejską wystawą w Fondation Henri Cartier-Bresson. Również w 2008 roku Leiter miał swoją pierwszą wystawę malarstwa od 30 lat w Knoedler Gallery w Nowym Jorku. W 2012 roku ukazał się pełnometrażowy film dokumentalny Tomasa Leacha pod tytułem Saul Leiter: In No Great Hurry, który jest do dzisiaj pokazywany na festiwalach filmowych w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii.
Prace artysty były prezentowane w muzeach i galeriach na wystawach indywidualnych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jego prace znajdują się w zbiorach Museum of Fine Arts w Houston, Art Institute of Chicago, Baltimore Museum of Art, Victoria and Albert Museum, National Gallery of Australia, Whitney Museum of American Art, Milwaukee Art Museum, Yale University Art Gallery oraz wielu innych prestiżowych kolekcjach i zbiorach prywatnych.
Saul Leiter zmarł w swoim domu w East Village w Nowym Jorku 26 listopada 2013 roku. Pozostawił po sobie ogromne archiwum. Jego prace są nadal pokazywane w galeriach i muzeach na całym świecie.
Wystawy indywidualne
1944: Ten Thirty Gallery, Cleveland.
1945: The Outlines Gallery, Pittsburgh.
1947: Butler Institute of American Art, Youngstown, OH.
1950: Tanager Gallery, New York.
1954: Emerging Talent. Curated by Clement Greenberg. Samuel Koontz Gallery, New York.
1972: Midtown Y, New York.
1984: Gallery Lafayette, New York.
1985: Gallery Lafayette, New York.
1993: Howard Greenberg Gallery, New York.
1994: Howard Greenberg Gallery, New York.
1997: Saul Leiter, In Color. Martha Schneider Gallery, Chicago.
1997: Saul Leiter, In Color. Howard Greenberg Gallery, New York.
2004: Saul Leiter, In Color. Staton Greenberg Gallery, Santa Barbara.
2005: Saul Leiter, Early Color. Howard Greenberg Gallery, New York.
2006: The Fashion Photographs of Saul Leiter, Festival of Fashion Photography, Hyères, France.
2006: Saul Leiter, Color, Fifty One Fine Art Photography, Antwerp.
2006: In Living Color, Photographs by Saul Leiter, Milwaukee Art Museum.
2007: Saul Leiter, Early Color, University of Maine Museum of Art, Bangor.
2008: Saul Leiter, Galerie Camera Obscura, Paris.
2008: Saul Leiter, Faggionato Fine Arts, London.
2008: Saul Leiter, Howard Greenberg Gallery, New York.
2008: Saul Leiter, Jackson Fine Art, Atlanta.
2008: Saul Leiter, Galleria C arla Sozzani, Milan.
2008: Saul Leiter, Foundation Henri Cartier-Bresson, Paris.
2009: Saul Leiter, Fifty One Fine Art Photography, Antwerp.
2010: Saul Leiter, Mois de la Foto, Paris.
2011: Saul Leiter, New York Reflections, Jewish Historical Museum, Amsterdam.
2011: Saul Leiter, Early Color, Musée de l’Elysée, Lausanne
2011: Saul Leiter, Photographs and works on paper, Fifty One Fine Art Photography, Antwerp.
2012: Saul Leiter, Retrospective, Deichtorhallen Hamburg.
2013: Saul Leiter, Here's more, why not, Fifty One Fine Art Photography, Antwerp.
2013: Saul Leiter, Black & white, Fifty One Fine Art Photography, Antwerp.
2013: Saul Leiter, Kunst Haus Wien.
2015: Homage to Saul Leiter, Fifty One gallery, Antwerp.
Podobne artykuły: