Katalog wystawy fotografii Piotra Szymona "Fotografie. Pielgrzymi kalwaryjscy" która miała miejsce w Galerii ASP Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach, w październiku i listopadzie 1998 roku.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z najpiękniejszych, niezwykle oryginalnych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Fenomen tego ośrodka kultu pątniczego jest przedmiotem fascynacji artystów. Od lat odbywają się tu malarskie plenery i są organizowane wystawy poplenerowe. Szczególnie jednak upodobali sobie to miejsce artyści-fotograficy. Znane są w Polsce i świecie albumy z kalwaryjskimi fotogramami Adama Bujaka pt. "Misteria" i "Ojciec Święty - Pielgrzym Kalwaryjski" W ostatnim okresie (1998r.) ukazał się album Jacka Witalińskiego pt. "Misteria" W plejadę artystów ukazujących duchowy klimat Kalwarii wpisuje się Piotr Szymon swoimi kalwaryjskimi pracami i wystawą pt. "Pielgrzymi kalwaryjscy". W ujęciach autorstwa Piotra Szymona budzi zainteresowanie ogromna fascynacja Kalwarią jako miejscem intensywnego przeżywania religijności. Sacrum przebija we wszystkich ujęciach. Wprawdzie niekiedy sacrum miesza się z profanum, a odległe sceny ewangeliczne ze współczesnością (fotogramy "Pielgrzym" i "Niesienie krzyża"), jednak ukazuje to rzeczywistość Kalwarii i oddaje klimat tego miejsca. Fotogramy pokazujące pielgrzymów kalwaryjskich i pątnicze dróżki mają ogromną siłę przyciągania. Kto osobiście doświadczył fenomenu Sanktuarium kalwaryjskiego z fotografii odczyta nastrój i klimat tego miejsca. Kto jeszcze nie miał tego szczęścia, po zobaczeniu wystawy Piotra Szymona na pewno zostanie zainspirowany i zachęcony do tego, by samemu zobaczyć to, co tak wymownie ukazane jest na zdjęciach. Słowa uznania kieruję pod adresem autora za widoczne umiłowanie Kalwarii.
o. Oktawian Roman Jusiak
Piotr Szymon obserwuje religijne życie ludzi, ich wiarę i przywiązanie do niej. Nie gloryfikuje misteriów, ale każe nam je uważnie śledzić. Autor celowo unika pokazywania teatralności oraz rezygnuje z łatwego i powierzchownego spojrzenia, o które byłoby najprościej. Droga do Boga charakteryzowana jest przez pokazanie krzyża i mistyczne ujęcie pątników, wyłaniających się z porannych mgiet. Misterium możemy też przeżywać obserwując zachowania pielgrzymów. Tutaj nowe łączy się z tradycją, gorliwość z wiarą. Zdjęcia Piotra Szymona trafnie oddają atmosferę pielgrzymiej drogi. Charakteryzuje je też szacunek i pokora, którą ma w sobie sam autor.
Jindich Śtreit
Wystawa była prezentowana również w Galerii "Foto Melcer" w Tarnowskich Górach w listopadzie i grudniu 1998 roku, Galerii "Miriam" w Tychach w styczniu w lutym 1999 roku, Muzeum Miejskim im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej w marcu 1999 roku, Galerii fotograficznej Adama Bujaka w klasztorze oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Galerii Klubu Fotograficznego "F-16" w Rybniku w 1999 roku oraz Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu w sierpniu 2012 roku.
Zestaw fotografii, dotyczący Kalwarii Zebrzydowskiej, znalazł się w zbiorach watykańskich jako dar Uniwersytetu Śląskiego w Opawie dla Papieża Jana Pawła II, został tam przekazany w 1999 roku.
Fotografie. Pielgrzymi kalwaryjscy
- Fotografie: Piotr Szymon
- Tekst: Kaziemierz Cieślik, o. Oktawian Roman Jusiak, Jindich Śtreit, Milan Borovicka
- Projekt graficzny: Adam Romaniuk
- Wydawca: Frodo
- Rok wydania: 1998
- ISBN: 83-910093-1-9
- Ilość stron: 24
- Wymiary: 232x210mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze