Ryszard Czernow - Vanitas - album fotografii - WN Ślask 2024

Album "Vanitas" którego autorem jest Ryszard Czernow, prezentuje cybergrafie - wykonane autorską techniką obrazowania. Prace były pokazywane podczas wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach w 2023 roku.

Cykl Vanitas, choć spójny tematycznie i formalnie, nie ma struktury fabularnej czy też narracyjnej, co nie znaczy, że widz obcując z tymi obrazami nie może tworzyć pewnej opowieści o świecie; tym rzeczywistym i tym wyobrażonym, w którym artysta odnajdywał przedmioty służące do tworzenia złożonych (dosłownie i metaforycznie rzecz ujmując) obrazów cyfrowych. W przeszłości sam nazwał je cybergrafiami, ja zastanawiając się nad alternatywnymi pojęciami pomyślałem o takich jak: digigrafia, digitalgrafia oraz cyfrografia. To ostatnie jest mi najbliższe, wydaje mi się, że przy jego pomocy najtrafniej można zdefiniować charakter twórczości Czernowa. (...)

Piotr Zawojski

Moja metoda pracy twórczej polega na "konstruowaniu obrazów". Dlatego bliższa jest działaniu grafika lub malarza, a nie fotografa. Tak powstałe prace nie mają swojego konkretnego czasu, co jest istotą zapisu fotograficznego. Są zawieszone w nieokreślonej czasoprzestrzeni. Nie odnoszą się także do konkretnego fragmentu rzeczywistości, bo w moim działaniu jej po prostu nie ma. Została ona przeze mnie całkowicie wykreowana z fragmentów fotograficznych wizerunków, realnie istniejących obiektów. Ukazuję przejściowy stan materii ożywionej i nieożywionej, w której czas nieustannie "rzeźbi" swoje ślady. Otaczające nas artefakty będące pod wpływem fizyko-chemicznych praw doczesnego świata ulegają nieustannej, destrukcyjnej presji owego czasu. Czasu, który wprzęga je w swoisty krąg obiegu materii; vanitas.

Ryszard Czernow

Vanitas

  • Fotografie: Ryszard Czernow
  • Teksty: Krzysztof Jurecki, Piotr Zawojski, Ryszard Czernow
  • Redakcja: Krzysztof Jurecki
  • Tłumaczenie: Justyna Kucharska
  • Opracowanie graficzne i skład: Agnieszka Seidel-Kożuch
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Śląsk
  • Rok wydania: 2024
  • ISBN: 978-83-8183-238-0
  • Ilość stron: 72
  • Wymiary: 215x300mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Ryszard Czernow artysta multimedialny. Z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im.Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 1994 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych w czołowych polskich galeriach, gdzie prezentował swoje cykle: "Vanitas" (2023), "Obraz w kamieniu" (2018), "Martwe z natury" (2016), "Świat z cegieł" (2011), "Ostatni śnieg - przemiany" (2011), "Dygresje" (2010), "Światło i kamień" (2009), "Tryptyki" (2005), "Poznałem Go" (2005), "Bramy do…" (2005), "Mury Kazimierza" (2002), "Cybergrafia" (2001), "Kim byłem - byłem sobie" (1995), "Ślady" (1993). W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisującej otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej. Obrazy swoje określa terminem Cybergrafie, gdyż w wyniku szeregu modyfikacji utraciły one cechy klasycznej fotografii. Realizowane projekty artystyczne prezentuje w formie wielkoformatowych fotorealistycznych wydruków oraz kompozycji sono-wizualnych, gdzie dźwięk obok obrazu jest równorzędnym środkiem wyrazu. Od wielu lat Ryszard Czernow zajmuje się także projektowaniem graficznym. W jego projektach szczególną rolę odgrywa bardzo subiektywna autorska fotografia. Był twórcą plakatów do filmów fabularnych między innymi takich reżyserów, jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński. Jako reżyser i operator zrealizował także szereg teledysków dla kultowych polskich grup muzycznych i wykonawców.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.