Ocalały na fotografiach. Śląskie kopalnie w obiektywie Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka - katalog wystawy Muzeum Śląskie

Katalog wystawy "Ocalały na fotografiach. Śląskie kopalnie w obiektywie Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka" która miała miejsce w Muzeum Śląskim w listopadzie i grudniu 2007 roku.

W dorobku zawodowym artystów poczesne miejsce zajmują fotografie śląskich kopalń. Duży cykl, który był realizowany przez kilkanaście lat, ukazuje ich zróżnicowany i ekspresyjny świat. Wpisane w śląski pejzaż stały się wręcz symbolem tej ziemi. Na wystawie zgromadzono fotogramy z trzynastu nieczynnych już kopalń górnośląskich. Wybór został dokonany przez autorkę prac. Ekspozycja przykuwa uwagę bogactwem treści. Ukazuje różne wątki - industrialny charakter krajobrazu śląskiego, ludzki wysiłek i przenikanie się świata przemysłu oraz środowiska naturalnego.

Fotografie z lat 60-tych i początków 70-tych ubiegłego wieku budzą obecnie nowe skojarzenia, refleksje, ocenę. Emanuje z nich fascynacja kopalniami. Zdjęcia te mają duszę, z przestrzeni wydobywają harmonię, akceptację świata oraz jego piękna. Odnajdujemy w nich bogactwo relacji zachodzących między człowiekiem, przyrodą i przemysłem.

Fotografie które znalazły się na wystawie i w katalogu zostały wykonane na kopalniach i szybach: "Karol", "Katowice", "Kazimierz", "Makoszowy", "Mikulczyce", "Mortimer-Porąbka", "Pokój", "Radzionków", "Rozbark", "Siemianowice", "Wanda-Lech", "Zabrze" oraz "Zawadzki".

Ocalały na fotografiach. Śląskie kopalnie w obiektywie Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka

  • Zdjęcia: Halina Holas-Idziakowa, Leonard Idziak
  • Tekst: Danuta Kowalik-Dura
  • Redakcja: Elżbieta Giszter
  • Projekt plastyczny ekspozycji i realizacja: Mariusz Paluchiewicz, Andrzej Cioska
  • Wydawnictwo: Muzeum Śląskie
  • Rok wydania: 2007
  • ISBN: 978-83-60353-50-9
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 24
  • Wymiary: 210x210mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Leonard Idziak (1913-2001) - śląski fotograf, członek ZPAF od 1953 roku, w 1967 roku otrzymał tytuł Artiste FIAP, nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. Po wojnie za działalność konspiracyjną był represjonowany. Wspólnie z żoną Haliną Holas-Idziakową zajmował się fotografią artystyczną, użytkową i reklamową, prowadzili zakład fotograficzny pod nazwą "Foto-Holas" w Katowicach. Jego prace cechowała swoista prostota fotograficznego dokumentu wzbogazona tajemniczym klimatem. Brał aktywny udział we wszystkich ogólnopolskich i okręgowych wystawach fotografii artystycznej. Doskonałe opanowanie warsztatu oraz wielka kultura osobista uzyniła z niego wzór dla wielu młodych śląskich fotografików. Zdjęcia artysty znajdują się w wielu opracowaniach i zbiorowych albumach fotograficznych np. "Ziemia rodzinna" z 1955 roku, "Almanach ZPAF" z 1959 roku, albumie "Polonia" z 1965 roku, album "Fotografia" z okazji 40-lecia ZPAF z 1974 roku, "Polska w fotografii artystycznej" z 1974 roku, "Akt" z 1984 roku czy "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej ZPAF" z 1988 roku czy w jubileuszowym albumie "XX lat Galerii Fotografii B&B" z 2012 roku.

Halina Holas-Idziakowa (1916-2014) polska artystka fotograf. Córka znanego fotografa Józefa Holasa działającego we Lwowie, a potem w Katowicach, który był on właścicielem od 1932 roku zakładu fotograficznego "Foto-Holas". Tam również pracowała od 1937 wraz z mężem Leonardem Idziakiem. W 1950 roku, została przyjęta do ZPAF, a rok później otwierała delegaturę tego związku w Katowicach. W 1965 roku otrzymała tytuł Artiste FIAP, nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. W 1969 roku Honorowym Członkiem Izby Rzemieślniczej. W 1985 roku została Członkiem Honorowym ZPAF. Dokumentowała wraz mężem odbudowę śląskiego przemysłu hutniczego i górniczego. Wspólnie z mężem zajmowała się fotografią artystyczną, użytkową i reklamową. Ponadto jest autorką wielu portretów oraz serii aktów. Od 1949 roku brała aktywny udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wydała album "Fotografia" tom I z 2008 roku i "Fotografia" tom II z 2009 roku. Zdjęcia artystki znajdują się w wielu opracowaniach i zbiorowych albumach fotograficznych np. "Ziemia rodzinna" z 1955 roku, "Almanach ZPAF" z 1959 roku, "Polska w fotografii artystycznej" z 1974 roku, "Akt" z 1984 roku, "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej ZPAF" z 1988 roku, w katalogu wystawy "Gdzie Jesteśmy" z 2007 roku, w jubileuszowym albumie "XX lat Galerii Fotografii B&B" z 2012 roku, czy "Dopełnienie konieczne. Śląskie fotografki" z 2012 roku. Jej fotografie znajdują się w wielu kolekcjach np. Okręgu Śląskiego ZPAF czy Muzeum Śląskiego.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.