Grzegorz Gorczyński - Koniec epoki - katalog wystawy NCK Gdańsk

Katalog wystawy "Koniec epoki" na którą składają się zdjęcia z archiwum zakładu fotograficznego Edwarda Janusza wykonane na szklanych negatywach, zrekonstruowane przez Grzegorza Gorczyńskiego w technice gumy dwuchromianowej, która miała miejsce w Galerii NCK w Gdańsku

Przemiany

Obecność fotografii w kulturze i sztuce trwa od dawna. Jej znaczenie dla stwarzanych wartości przez artystów staje się powszechne. W dobie "szalejącego" medializmu zaciera się granica między fotografią a innymi dyscyplinami sztuki. Znaczenia nabierają wypowiedzi i idee przekazywane przez twórcę i jego dzieło. Czy w tej sytuacji stać fotografię na samodzielne manifestowanie swojej odrębności? A jednak obraz utrwalony fotograficznie czy elektronicznie posiada moc dowodu rzekomej rzeczywistości. Wydaje się, że powstaje nowy język komunikacji międzyludzkiej. Obraz, hasło, forma i treść nabierają dzięki fotografii nowego znaczenia. Akademie sztuk plastycznych w swoich programach mają dyscyplinę fotografii! Ta sytuacja powoduje u niektórych fotografów rodzaj stanu oblężenia "Okopów Św.Trójcy" szukających ucieczki w nieznane!
fot. Grzegorz Gorczyński z wystawy "Koniec epoki"

I tak dawne pojęcie "Sztuki piękne" zamienia się na "Sztukę dla człowieka", co wydaje się bardzo słuszne! Sztuka i Fotografia mogą być pomocą w nadchodzącym świecie, tajemniczym i groźnym! Elektroniczne przetwarzanie obrazu odbiera fotografii tak dawniej cenioną autentyczność. To nowe opisywanie świata zdaje się nie mieć końca! Taki los wypadł nam jak mówią słowa starej piosenki, że potrzeba szukania prawdy poprzez sztukę staje się nadzieją człowieka zagubionego w codzienności. Ten stan artyści wykorzystują poprzez próbę powrotu do czasów, gdy fotografia była ubogą krewną malarstwa i grafiki. Nowoczesne technologie ułatwiają uzyskiwanie wrażenia ręcznego rysunku czy faktury. Struktura obrazu malowanego staje się przypomnieniem dawnych tzw. technik szlachetnych w fotografii.

Wracają dawne postacie twórców XIX wieku i ich dzieła (Robert Demachy 1859-1936). Przypomina się dawne techniki np."platynotypię". Sensację budzą fotografie pochodzące w drodze zamiany obiektywu na "dziurkę od klucza"!

Fotografie Grzegorza Gorczyńskiego opierając się na tzw. technice gumy przedstawiają jednak ciekawe propozycje poprzez wykorzystanie starych klisz z tematami dalekimi od sielskości i banału. Stwarza to przypomnienie prawdy dawnego czasu gdzie forma i treść zmuszają odbiorcę do zastanowienia się, czym może być i taka fotografia. Ta postawa może być remedium na narastające znużenia bezosobowością i migotliwością koloru obrazu sztuki współczesnej! Znaczenia nabiera talent, wrażliwość i świadomość fotografa!

Jerzy Lewczyński (08.01.06)

Koniec epoki

  • Autor: Grzegorz Gorczyński
  • Teksty: Jerzy Lewczyński, Witold Węgrzyn, Robert Demachy
  • Tłumaczenie: Tomasz Mościcki
  • Wydawca: Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku
  • Rok wydania: 2006
  • Ilość stron: 26
  • Wymiary: 180x180mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.