Książka "Feminista Helmut Newton" której autorką jest Magdalena Szulc, poświęcona jest twórczości Helmuta Newtona, który miał ogromny wpływ na rozwój feministycznej sztuki i fotografii. Ksiązka została wydana w 2023 roku, przez Wydawnictwo Naukowe UAM.
Fotografia od momentu wynalezienia w każdym kolejnym dziesięcioleciu nabierała coraz większego znaczenia. Można stwierdzić, że w zasadzie nigdy nie była wyłącznie formą sztuki czy działalności reporterskiej. Obraz zawsze wpływał na wszystkie obszary życia społecznego - od polityki po konsumpcję. Jednym z problemów społeczno-kulturowych poruszanych przez fotografię stał się feminizm.
Praca przedstawia twórczość niemieckiego fotografa mody Helmuta Newtona, zmieniającego nie tylko świat mody, lecz również świat feminizmu XX w. Niezwykła umiejętność przyciągania spojrzeń poprzez kontrowersyjną tematykę i realizację projektów zjednała Newtonowi szereg fanów, ale równocześnie przysporzyła jeszcze większą rzeszę wrogów. Fotograf – pornograf, jak nazywali go współcześni krytycy, stał się jednak ikoną swych czasów, budząc skrajne emocje - od zachwytu począwszy, na zgorszeniu kończąc. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że ukazał cały wachlarz kobiecych typów, emocji i zachowań.
Helmut Newton był jednym z najbardziej wpływowych fotografów mody1 XX wieku, a jego prace nadal inspirują fotografów, redaktorów i projektantów. Był przełomowym twórcą obrazów swojego pokolenia i choć jego styl jest często naśladowany, nigdy nie ma sobie równych, a jego zdjęć nie można pomylić z fotografiami innych twórców. Pracował dla najlepszych magazynów mody – kilku edycji "Vogue’a" z różnych krajów, "Elle", "Harper’s Bazaar", "Stern" i wielu innych. Ściśle współpracował z projektantami i markami od Yves Saint Laurent po Chanel, a jego kadry stały się istotną częścią dziedzictwa tych marek, a także historii mody. Był głównie fotografem mody, lecz moda stanowiła na jego zdjęciach niejako, nomen omen, dodatek do opowiadanej historii. W przypadku większości jego fotografii modowych można odnieść wrażenie, że kpi z samego pojęcia mody lub z jej próżności i sztuczności. Zdarzało się, że – jak na buntownika przystało – modyfikował stroje, które otrzymał od projektanta do sesji zdjęciowej. Wycinał materiał lub dodawał go gdzieś indziej. Redaktorzy naczelni byli przerażeni, lecz projektanci nie protestowali – wszak to był wielki Helmut Newton. Jego zdjęcia starzeją się lepiej niż moda, która na nich widnieje. Prowokujący, ponadczasowy, odważny i pionierski - utorował drogę dzisiejszej fotografii modowej. Jego kultowe portrety celebrytów zachęcają widza do dążenia do określonego stylu życia, kusząc modą haute couture, przepychem i sukcesem.
Jest ikoną dwudziestowiecznej fotografii. Kontrowersyjne zdjęcia przyniosły mu sławę, ale też krytykę. Jego dorobek obejmuje ponad pięćdziesiąt lat twórczości i nie znajduje miejsca w żadnej kategorii fotografii. Newton przekraczał granice obyczajowości i smaku, ale też gatunkowe. Tworzył swój własny styl będący mieszanką elegancji, mody, szyku, voyeuryzmu i seksapilu. Zdjęcia, przypominające bardziej filmowe kadry niż pozowane fotografie, były mistrzostwem opowiadania historii i zapraszania widza do nowego świata, w którym styl glamour przeplata się z surrealizmem – świata Helmuta Newtona. Korzystał ze stereotypów, ale też je łamał. Przekraczał granice i sprawdzał, ile z jego fantazji są w stanie zaakceptować odbiorcy – wydawcy czasopism, reklamodawcy, ale też zwykli widzowie.
Nie było żadnych reguł - jedyną zasadą było to, by zdjęcie podobało się autorowi. Zrewolucjonizował fotografię modową, ale jednocześnie sprawił, że stała się ona bardziej dostępna dla szerszej publiczności. Dzięki temu, że tworzył przez kilka dekad, mógł obserwować zmieniający się świat i modę. W tym czasie zmieniło się bardzo wiele, nie tylko w branży mody, ale w całym świecie. Jego zdjęcia są obrazem przeobrażającej się pozycji kobiet w społeczeństwie. Można też z pewnością powiedzieć, że one same się do tej zmiany przyczyniły. Bez wątpienia są tematem wielu dyskusji, co świadczy o ich ogromnej sile oddziaływania. Już Oscar Wilde napisał, że "rozmaitość zdań o dziele sztuki dowodzi, że dzieło jest nowe, skomplikowane i zdolne do życia". Takie właśnie dzieła sztuki tworzył Newton. (...)
Magdalena Szulc
W książce zawarte są także wyniki badania przeprowadzonego przez autorkę w Helmut Newton Foundation w Berlinie.
Feminista Helmut Newton
- Autorka: Magdalena Szulc
- Redaktor: Teresa Karasińska
- Redaktor techniczny DTP: Marcin Tyma
- Projekt okładki: Ewa Wąsowska
- Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM
- Rok wydania: 2023
- ISBN: 978-83-232-4208-6
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 198
- Wymiary: 176x247mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze