Maciej Frankowski - Nie sprzedaje się duszy - album

Trzeci zeszyt z serii wydawniczej "Fotografowie Wielkopolski" pt. "Nie sprzedaje się duszy" to rozmowa Krzysztofa Szymoniaka z Maciejem Frankowskim, współorganizatorem dorocznych spotkań środowiska gnieźnieńskich fotografów i fotografików. Książka wydana przez WBPiCAK w Poznaniu.

Cykl zeszytów z interesującymi przedstawicielami świata fotograficznego, których aktywność często jest nieznana, bądź znana, ale tylko w ograniczonym zakresie. W roli rozmówców wystąpili m.in.: Paweł Kosicki, Piotr Chojnacki, Mariusz Forecki, Stefan Wojnecki, Maciej Mańkowski, Henryk Król, Franciszek Kupczyk, Filip Springer. Publikacje mają w przystępnej formie udostępnić szerszej publiczności ich dorobek, pozwolić poznać ich myśl teoretyczną, a poza tym stanowić przyczynek do dalszych badań nad rozwojem ruchu fotograficznego w Wielkopolsce.

Nie sprzedaje się duszy

  • Koordynator projektu: Władysław Nielipiński
  • Wydawnictwo: WBPiCAK w Poznaniu
  • Rok wydania 2010
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 34
  • Wymiary: 208x206mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Maciej Frankowski (1945-2020). Ukończył Liceum Plastycznych (na kierunku fotograficznym) w Gdyni-Orłowie. Po maturze odbył staż fotoreportera prasowego w redakcji gnieźnieńskiego tygodnika „Przemiany”. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej wrócił do Gniezna, gdzie przy ulicy kanclerza Łaskiego założył swój pierwszy usługowy zakład fotograficzny pn. FOTOPLASTYKA. Zakład z czasem został przeniesiony na ulicę Farną, a potem na ulicę Łubieńskiego 10, gdzie znajduje się do dzisiaj. Jest, współanimatorem i współorganizatorem dorocznych spotkań środowiska gnieźnieńskich fotografów i fotografików. Pierwszym aparatem M. Frankowskiego był czeski Flexaret. W jego kolekcji znajduje się około 100 różnego typu kamer, które, choć sprawne, wyszły już z użycia. Maciej Frankowski jest autorem, współautorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Krzysztof Szymoniak - fotografujący dziennikarz, nauczyciel akademicki i poeta. Urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nurt" (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego "Nowy Nurt" (1994-1995). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotografujący dziennikarz i krytyk literacki. Od roku 2000 – wykładowca akademicki. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Opublikował liczne zbiory wierszy, a w 2005 r. ukazała się jego pierwsza książka prozatorska pt. "Epizody". W 2009 roku podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako twórca serii wydawniczej Fotografowie Wielkopolski W roku 2012 ukazał się pierwszy tom jego esejów pt. Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe. Tom drugi – Fotografioły 2. - ukazał się wiosną 2013 roku. A tom trzeci – w 2015 r. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych oraz uczestnik kilku wystaw zbiorowych.

Książka dostęna w formie cyfrowej do pobrania na stronie wydawnictwa.
Pobierz

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.