Książka "Grupa Zero-61 (1961-1969)" to monografia Lecha Lechowicza obejmuje działalność artystyczną grupy Zero-61, która stanowiła wyjątkowy w polskiej fotografii przykład wieloletniej aktywności grupowej. Książka wydana w 2016 roku przez bibliotekę PWSFTviT w Łodzi.
Grupa założona została w październiku 1961 roku przez studentów Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jej skład wchodzili Roman Chomicz, Czesław Kuchta, Lucjan Oczkowski, Józef Robakowski, Jerzy Wardak, Wiesław Wojczulanis, Andrzej Różycki, Jan Siennik, Wojciech Bruszewski, Roman Dąbek, Michał Kokot i Antoni Mikołajczyk. W ciągu ośmiu lat istnienia skład ulegał zmianom. Najdłużej - bo od momentu założenia aż do rozwiązania grupy - a zarazem najbardziej prężnie, działali w niej Kuchta, Robakowski i Wardak, później dołączył Różycki, a w ostatnim okresie istnienia Zero-61 Bruszewski, Kokot i Mikołajczyk. Ta siódemka stanowiła trzon grupy. Ich działania charakteryzowała zawsze silna determinacja wyjścia poza zastane kanony. Nie interesowała ich zarówno sytuacja zewnętrzna, polityczna - reakcja gomułkowska lat sześćdziesiątych po okresie odwilży roku 1956 - ani zastana sytuacja artystyczna. Chcieli zacząć od zera, stąd też nazwa grupy. Ich twórczość charakteryzowała szczególna postawa wobec fotografii jako medium.
Czynili z niej użytek bez oglądania się na jakiekolwiek wzory, tradycje, estetyki i autorytety. Opisanej w publikacji artystycznej postawie opozycji wobec zastanych form, konwencji i zasad towarzyszył nieustający pęd ku poszukiwaniom i eksperymentom, a wynikająca z tego głęboka ingerencja w obraz zarejestrowany na negatywie prowadziła do przedstawień niewerystycznych, sprzyjała budowaniu narracji często opartych na metaforyczno-symbolicznej poetyce, co doskonale ilustrują prezentowane w publikacji prace. Wiele z nich zostało opublikowanych po raz pierwszy, w szczególności w barwnej formie.
Grupa Zero-61 (1961-1969)
- Autor: Lech Lechowicz
- Redakcja: Anna M. Zarychta
- Redakcja stylistyczno-językowa i korekta: Karol Szymański
- Projekt graficzny i skład: Sławomir Iwański
- Współpraca w przygotowaniu do druku: Mirosław Łukasiewicz
- Wydawnictwo: Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi
- ISBN: 978-83-65501-08-0
- Rok wydania: 2016
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 270
- Wymiary: 220x270 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Lech Lechowicz - urodzony w roku 1952 w Łodzi. Zajmuje się historią i teorią fotografii oraz relacji występujących między tradycyjnymi dyscyplinami artystycznymi, a nowymi mediami (fotografią, filmem, video, technikami cyfrowymi). Autor wystaw, katalogów oraz tekstów dotyczących tych problemów. Od roku 1978 jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W latach 1977-1996 pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi jako kustosz w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych. W Instytucie Sztuki PAN w Warszawie obronił pracę doktorską "Obraz fotograficzny w myśli teoretycznej awangardy (1907-1939)". Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor książek "Fotoeseje – teksty o fotografii polskiej" oraz "Historia fotografii cz. 1 1839-1939".
Piotr Lisowski - historyk sztuki i kurator wystaw w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2007-2016 kurator w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Współzałożyciel, wraz z Natalią Wiśniewską, Galerii Miłość w Toruniu. Kurator wystaw takich jak m.in.: "Kości wszystkich ludzi" dedykowanej Jackowi Kryszkowskiemu (2016), "Państwo wojny. Prace z kolekcji Galerii Wymiany" (2012), a także "Jerzy Ludwiński. Wypełniając puste pola" (2011). W 2010 roku zrealizował wystawę "Kuźnia" poświęconą twórczości Grupy "Zero-61".