Album "Twarze Muzyki. Andrzej Tyszko. Fotografie 1982-2015" to książka zawierająca 150 niezwykłych portretów muzyków i zespołów polskiej elity muzycznej wykonanych przez Andrzeja Tyszko w latach 1982-2015. Ksiązka wydana w 2015 roku przez Art Apollon.
Większość zdjęć powstała w okresie stanu wojennego kiedy muzyka była przejawem buntu i rodzajem walki z otaczającą socjalistyczną rzeczywistością. Muzyka dla tamtej młodzieży była najważniejsza. Słowo wstępne napisał Alex Storożyński, laureat nagrody Pulitzera.
Album został podzielony na cztery rozdziały: Rock, Pop & blues. Jazz. Muzyka Klasyczna oraz rozdział z 40 okładkami płyt.
Polska muzyka rozrywkowa, jazzowa, jak i poważna od kilku dekad prezentuje bardzo wysoki poziom. O mniejszym powodzeniu krajowych wykonawców na arenie międzynarodowej decydowały warunki polityczne i bariera językowa. Choć to dźwięk i treści zdają się być najistotniejsze, to ogromną rolę odgrywa także aspekt wizualny. W tym także znakomite okładki płyt i fotografie muzyków. Andrzej Tyszko zgrabnie balansujący między wysoką sztuką a fotografią komercyjną, to postać szczególnie istotna dla dokumentowania przemian w muzyce, modzie i obyczajach, jakie miały miejsca od lat 70. minionego stulecia. Album poświęcony polskim muzykom doceniają zarówno miłośnicy fotografii, jak i fani czy dokumentaliści minionych czasów. Ostatnie kilkanaście lat realnego socjalizmu oraz pierwsza dekada dzikiego kapitalizmu to był świetny czas dla muzyki. Doskonały moment, by ważne treści zamienić w emocje. I takie też są treści ukryte między wierszami, jakie można dostrzec, patrząc na karty, gdzie sednem są muzycy w fotografii. Niektóre gwiazdy muzyki polskiej nadal są aktywne na scenie, inne zostały całkiem lub częściowo zapomniane. Album fotograficzny z muzykami pozwala także ocenić, jak czas zmienił młode i często zbuntowane twarze. Porównując z aktualnie dostępnymi fotografiami czy materiałami medialnymi, można zauważyć, jak bardzo zmienili się współcześni gwiazdorzy i dawni rebelianci. Polscy muzycy lat 80. i 90 XX wieku nadal mają wiele do powiedzenia, choć i są tacy, którzy nowatorstwa nie wnoszą. I to także można wyczytać, uważnie zerkając w fotografie Andrzeja Tyszko. Na kartach albumu nie brakuje również reprodukcji okładek płyt autorstwa cenionego artysty. W czasach popularności formatów cyfrowych nabierają jeszcze większego znaczenia.
Andrzej Tyszko od ponad 35 lat pracował z takimi gwizdami jak Tomasz Stańko, Kora, Ewa Bem i Stanisław Sojka więc bloki z ich zdjęciami są największe ale poza nimi na fotografiach jest 70 innych wspaniałych muzyków i zespołów. Między innymi Lady Pank, Maanam, Oddział Zamknięty, Kayah, T Love, Ryszard Rynkowski, Marek Piekarczyk, Kombi, De Mono, Bajm, Lombard i inni lub spośród jazzmanów jak Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Walk Away, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak czy Osjan. Muzyka Klasyczna to Janusz Olejniczak, Wojciech Rajski, Waldemar Malicki, Wiesław Ochman, Vadim Brodski i inni.
Twarze Muzyki. Andrzej Tyszko. Fotografie 1982-2015
- Autor: Andrzej Tyszko
- Projekt graficzny: Andrzej Tyszko, Marek Goebel
- Wydawnictwo: Art Apollon
- ISBN: 78-83-942787-0-0
- Rok wydania: 2015
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 224
- Wymiary: 240x280 mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Andrzej Tyszko - ur. 1952, artysta fotografik. Zaczynał w Artystycznej Grupie Twórczej, aby na początku lat 80. rozpocząć profesjonalną karierę, jako twórca okładek płyt i plakatów. Do najbardziej znanych prac Tyszki należą cykle portretów polskich i zagranicznych gwiazd muzyki jazzowej oraz śmiałe akty, które wystawiane były na kilku wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Od 1990 roku prowadzi autorskie studio fotografii reklamowej.