Książka "Katalog fotografii" którą opracował Jan Boniecki, zawiera katalog fotografii pochodzący z archiwum dokumentacji mechanicznej i innych archiwów państwowych. Książka została wydana w 1989 roku, przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
W końcu XIX w. Bolesław Matuszewski pisał: "fotografia posiada cechy autentyczności, dokładności i precyzji jej tylko właściwe". Od tego czasu zmieniło się wiele, zarówno w technice produkcji i powstawania fotografii, jak i w patrzeniu na jej walory źródłowe. Dziś poglądy Matuszewskiego są korygowane i nierzadko krytykowane. Wiadomo doskonale, że aparatura w rękach niesolidnego i nieodpowiedzialnego fotografa czy fotoreportera może rzeczywistość zniekształcać lub wprost fałszować. Tym niemniej Matuszewski miał wiele racji przewidując, że fotografia spowoduje kolosalne zmiany w kulturze i obyczajach. Obecnie już nikt nie kwestionuje faktu, że słowo mówione i pisane przestało spełniać rolę jedynego środka oddziaływania społecznego. Milionowe nakłady magazynów ilustrowanych, w których teksty słowne służą jedynie jako komentarze do obrazów są tego dowodnym przykładem. Tak więc monopol słowa drukowanego w masowym przekazywaniu informacji został podważony przez fotografię, która ma większy ładunek autentyzmu, realizmu i dokumentalności.
W każdym źródle poznania badacz dostrzega fakty, wydarzenia i zjawiska. Większa ich liczba pozwala na odtworzenie procesów historycznych w sposób w miarę obiektywny. Zdjęcia, niezależnie od walorów źródłowych, oddziałują na zmysły, co oznacza, że człowiek wrażliwy i spostrzegawczy ma możność bezpośredniego odbioru czasu minionego. (...)
Katalog fotografii z archiwum dokumentacji mechanicznej i innych archiwów państwowych. 150 lat fotografii 1839-1989
- Autor: Jan Boniecki
- Opracowanie graficzne: Władysław Brykczyński
- Indeks osobowy: Maria Boniecka
- Redaktor: Izabela Rodzanek
- Wydawca: Państwowe Wydawnictwo Naukowe
- Rok wydania: 1989
- ISBN: 83-01-08137-6
- Ilość stron: 496
- Wymiary: 162x235mm
- Oprawa: miękka\
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze