Album fotografii Jerzego Piątka pt. "Smutek i urok prowincji" przedstawia obraz świata małych miasteczek na Kielecczyźnie. Fotografie te wykonane zostały w końcu lat 70. i na początku lat 80. XX w. na Kielecczyźnie. Album wydany w 2007 roku.
Zdjęcia które znalazły się w albumie mieszczą się w nurcie fotografii socjologicznej ukazującej rzeczywistość owych lat wbrew cenzurze i oficjalnej PRL-owskiej propagandzie. Obecnie, kiedy fotografie dokumentalne coraz częściej możemy oglądać w prestiżowych galeriach zestawy zdjęć takie jak ten są szczególnie cenione. Dzięki zachowanym przez Jerzego Piątka obrazom prowincjonalnej Kielecczyzny możemy poczuć atmosferę tamtych czasów. Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska forma kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. W fotografiach autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób wpisanych w zastany urok uliczek i domów z tamtego czasu. Zdjęcia powstały głownie w Rakowie, Chmielniku, Pińczowie, Bodzentynie, Nowym Korczynie, Wiślicy, Chęcinach, Żarnowcu oraz Kielcach.
Zdjęcia z cyklu "Smutek i urok prowincji" były prezentowane na wielu wystawach np. BWA w Kielcach w 2007 roku, Galerii Fotografii w Łomży w 1989 roku, Galerii NCK w Krakowie w 2002 roku, Muzeum Regionalnym w Radomsku w 2005 roku, Galerii Miejskiej w Kole w 2005 roku, Galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach Zdroju w 2017 roku, Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2017 roku, w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach oraz wielu innych galeriach.
Smutek i urok prowincji
- Zdjęcia: Jerzy Piątek
- Wybór prac i uklad: Jerzy Piątek
- Wstęp: Zbigniew Tomaszczuk
- Wydawnictwo: ARW Fine Grain
- Rok wydania: 2007
- ISBN: 978-93-89327-76-5
- Ilość stron: 153
- Oprawa: twarda
- Wymiary: 240x230 mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Jerzy Piątek - urodził się w Pińczowie w 1946 roku. Fotografuje od lat szkolnych. Członek ZPAF od 1978 roku, fotograf pejzażu i aktu. Fotograf od lat związany z Kielecką Szkolą Krajobrazu i ze Świętokrzyskim Towarzystwem Fotograficznym, gdzie współpracował m.in. z Janem Siudowskim, Pawłem Pierścińskim i Janem Spałwanem. Za swojego mistrza uważa przede wszystkim Jana Siudowskiego, który nauczył go myśleć w prosty sposób o fotografowaniu, podobnie jak robią to dokumentaliści. Współtwórca Fotoklubu "Kontrast" i członek grupy twórczej 10x10. Oprócz fotografii pejzażowej w jego dorobku znajdują się akty i fotografia społeczna. Rzeczywistość, która go otaczała, zarejestrował głównie w czerni i bieli. W 1987 roku został uhonorowany Grand Prix za indywidualny pokaz aktów na poplenerowej międzynarodowej wystawie aktu w Rydze. Przez wiele lat zajmował się fotografią zawodowo dla potrzeb wydawniczych, reklamowych. Od 1989 roku prowadził, wraz z córką, wydawnictwo i drukarnię offsetową. Mieszka i pracuje w Kielcach. Fotografie fotografa znajdują się w zbiorach Francuskiego Muzeum Fotografii – w Bievres, Muzeum Lasu w Gołuchowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum w Toruniu, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie.
Podobne artykuły: