Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na cykl webinarów MuFo, "Muzeum - jak to działa?". Pierwsze z nich poświęcone będzie życiu muzealiów, poprowadzi je dr Janusz Czop. W ramach cyklu dwa spotkania w sieci. Spotkanie "Jak długo mogą żyć muzealia?" przewidziano 16 czerwca 2020 roku o godz. 12.00.
Życie muzealiów zależy od wielu czynników, ale bez wątpienia najważniejszym z nich są ludzie, a dokładnie pracownicy muzeów. To oni podejmują decyzje w temacie bezpieczeństwa i ochrony muzealnych zbiorów. Na nich też spada największa odpowiedzialność za powierzone im dziedzictwo, gdyż to właśnie oni decydują jak długo będą trwały muzealia. Aby takie decyzje podejmować w pełni odpowiedzialnie i w ich efekcie rzeczywiście wydłużać życie muzealiów, konieczna jest zarówno świadomość zagadnienia jak i profesjonalna wiedza, które najkrócej mówiąc zawierają się w terminie „konserwacja muzealna”.
Pierwsza część webinaru poświęcona będzie historii konserwacji muzealnej, przedstawione zostaną jej charakterystyczne cechy i współczesne definicje. Zaprezentowane również zostanie, na przykładzie Muzeum Fotografii w Krakowie, jak konserwacja muzealna realizowana jest w praktyce.
dr Janusz Czop - konserwator dzieł sztuki, wieloletni pracownik muzealny. Pomysłodawca i organizator Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ w MNK - największego w Polsce muzealnego naukowo-badawczego laboratorium wspierającego ochronę dziedzictwa. Specjalizuje się w konserwacji muzealnej i zarządzaniu zbiorami jako działalności opartej o interdyscyplinarną współpracę między specjalistami różnych dziedzin. Od 2019 roku pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie na stanowisku Pełnomocnika Dyrektora ds. zarządzania zbiorami oraz wypełnia zadanie Pełnomocnika Dyrektora NIMOZ ds. Centralnego Magazyn Zbiorów Muzealnych.
Kolejne webinarium które poprowadzi kurator i historyk sztuki Marek Janczyk, przewidziano 30 czerwca 2020 roku o godz. 18.00.
Janusz Czop - Jak długo mogą żyć muzealia?
godz.:
12.00
Gdzie:
Muzeum Fotografii w Krakowie