Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch - Nie/Zapomnienie - Un/Forgetting - katalog wystawy - Sonowieckie Centrum Sztuki - Galeria Extravagance 2024

Katalog wystawy fotografii Iwony Germanek i Krzysztofa Gołucha "Nie/Zapomnienie" wydany przy okazji wystawy w Niegalerii w Teatrze Zagłębia i Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki w 2024 roku.

Ekspozycje uzupełniały się wzajemnie, w Teatrze ukazując ideę wystawy, a w Zamku Sieleckim jej rozwinięcie. Dzięki takiej formule uznani i doświadczeni artyści – Iwona Germanek i Krzysztof Gołuch – mogli w sposób pełny przekazać nam przemyślenia stojące za nowym wspólnym projektem. Chodzi przecież o sprawy fundamentalne: jak postrzegamy siebie i innych ludzi z perspektywy dryfowania w czasie, jak radzimy sobie z jego upływem tylko w jedną stronę, jak świadomość utraty wpływa na naszą teraźniejszość. Czym w tej sytuacji jest pamięć: procesem biochemicznym, kreacją, próbą walki z nieuchronnym, czy może świadomą afirmatywną postawą? Możliwe, że wszystkim po trochu.

Na wystawie oba te głosy - Iwony Germanek i Krzysztofa Gołucha splatają się w jedną opowieść. Odmiennymi środkami, stawiając gdzie indziej akcenty, opowiadają o sprawach trudnych i bolesnych. W kilku miejscach artyści wystawiają swoje prace obok siebie, aby wchodziły ze sobą w interakcję. Poszukują punktów wspólnych.

Płynnie przechodzą ponad podziałem na spojrzenie kobiece i męskie. Na dużej sali, na której „spotykają się” ekspozycje obojgą Germank umieszcza między innymi delikatne filiżanki, lecz potłuczone i porzucone. Wspomniana dziewczynka zza kwiatów straszy nad rozbitym pieskiem. Natomiast Gołuch wydobywa skrywaną wrażliwość na niuanse światłocieniowe, gamę szarości i przejść tonalnych. Wskazuje przestrzenie nieoczywiste, pełne ciszy i pytań bez odpowiedzi.

A wszystko po to, aby opowiedzieć odbiorcy o czasie, pamięci i jej braku... Przy tym oboje artyści odwołują się do swojego doświadczenia i są absolutnie szczerzy, dlatego też ich przekaz staje się dojmująco prawdziwy. (...)

Małgorzata Malinowska-Klimek

Nie/Zapomnienie - Un/Forgetting

  • Fotografie: Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch
  • Teksty: Małgorzata Malinowska-Klimek, Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch
  • Tłumaczenie na język angielski: Sławomir Konkol
  • Projekt i opracowanie graficzne: Ewa Kozera-Płatek
  • Skład i przygotowanie do druku: Ewa Kozera-Płatek
  • Wydawca: Sonowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki / Galeria Extravagance
  • Rok wydania: 2024
  • ISBN: 978-83-64219-77-1
  • Ilość stron: 40
  • Wymiary: 230x270mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Iwona Germanek. Artystka wizualna, zajmuje się fotografią kreacyjną, portretem oraz szeroko rozumianym eksperymentem fotograficznym. W swoich pracach posługuje się nie tylko fotografią, ale również i kolażem czy fotomontażem. Chętnie sięga także po historyczne techniki fotogrficzne. Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego oraz w prywatnych kolekcjach. Swoje prace prezentowałą na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Krzysztof Gołuch. Artysta, pedagog, fotograf i doktor sztuki (dyplom u prof. Vladimíra Birgusa w roku 2023) w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików – Okręg Śląski. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując projekty długoterminowe. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas“ w Knurowie. Za swoją działalność w 2017 roku został odznaczony przez papieża Franciszka medalem papieskim - Pro Ecclesia et Pontifice oraz przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2016 roku. Laureat konkursów fotograficznych: pierwszej nagrody w konkursie Unii Europejskiej dla artystycznych szkół wyższych (reprezentując Institut tvůrčí fotografie) – Przełamując stereotypy oraz nagrodami w jednym z najważniejszych konkurów polskiej fotografii prasowej - Grand Press Foto w latach: 2018, 2021, 2022. Swoje fotografie wystawiał także za granicami Polski, miedzy innymi podczas festiwalu Trasphotographiques we francuskim Lille oraz podczas festiwalu PhotoSaintGermain w Paryżu, a także podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie, festiwalu Prague Photo w Pradze, podczas Europejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury województwa śląskiego w latach 2008 oraz 2014. Autor albumów fotograficznych: "Co siódmy"(2017), "Hotel" (2021) oraz "Smak życia"(2022). Mieszka, pracuje i tworzy jednym z miast aglomercji Górnego Śląska - w Knurowie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.